украинский русский английский
Вступительное слово Премьер-министра Украины Владимира Гройсмана на заседании Кабинета Министров Украины от 31 мая 2017 г.
31.05.2017 | 16:22
ДЕПАРТАМЕНТ ИНФОРМАЦИИ И КОММУНИКАЦИЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ СЕКРЕТАРИАТА КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Вчора ми отримали надзвичайно добру новину з Євросоюзу: Сенат Нідерландів, нарешті, ратифікував Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

Якщо подивитися трошки в історію, відмова України або тодішньої української влади від повноцінної європейської інтеграції абсолютно не була сприйнята українським суспільством, люди вийшли на вулиці з протестами. Це все переросло в Революцію Гідності, величезні втрати, які понесла країна. Врешті-решт наше бажання жити у вільній, демократичній, незалежній державі спричинило агресію з боку Росії, і сьогодні ми з вами ведемо спільну боротьбу за успіх України.

Угода про асоціацію – це лише початок шляху, який ми маємо з вами здолати всередині нашої країни, забезпечити необхідні реформи і зміни, які повністю інтегрують нас до великої, успішної європейської країни.

Що таке європейська інтеграція, Євросоюз? Це стандарти, в першу чергу, сильна економіка, сильна і незалежна судова система, демократичний устрій, справедлива соціальна політика, якісна інфраструктура, освіта, доступ до якісної медицини. І сьогодні те, що завершений етап ратифікації угоди з Євросоюзом, говорить тільки про те, що ми будемо рухати зміни швидше, якісніше. Ми маємо швидко пройти план, який передбачений цією угодою, але це потребує дуже серйозної роботи кожного міністерства, всіх сфер нашого життя. Маємо забезпечити якісні перетворення спільно з нашими європейськими партнерами, використовуючи міжнародні програми підтримки.

Що є дуже важливим? Те, що, врешті-решт, у цьому місяці, буквально через 10 днів буде зруйнований мур, який відділяв Україну від Євросоюзу. Я маю на увазі запроваджений повноцінний безвізовий режим. Нам потрібно багато докласти зусиль. Але я глибоко вірю в те, що Україна може у найближчій середньостроковій перспективі стати повноцінним членом Євросоюзу.

Я наголошую на тому, що всі зміни, які передбачені Угодою про асоціацію, потрібні, в першу чергу, Україні. Маємо забезпечити вирішення тих проблем, які не вирішувалися десятиріччями, і змінити, врешті-решт, якість життя українських громадян, повернути максимальну шану та повагу до українців. Маємо зробити багато зусиль щодо пришвидшення нашого економічного зростання. І навіть якщо ми подивимося за останні 3,5 роки, боротьба за європейську інтеграцію, за те, щоб угода врешті-решт була ратифікована, вона була теж дуже непростою. Ми багато стикалися з протистояннями і несправедливістю.

Але врешті-решт політична воля європейських лідерів, наші спільні зусилля дали можливість досягти цього рішення. Зараз ще залишилися ряд формальних процедур у Європейському Союзі. Але найбільш головне, що порядок денний роботи нашого Уряду має бути абсолютно повністю сфокусований на якісному виконанні Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Окремо хотів би підкреслити, що нам потрібно й далі будувати сильну економіку нашої держави. І насправді європейська інтеграція або наші європейські прагнення говорять і про те, що всередині нашого економічного життя має бути величезна повага до підприємництва, до бізнесу, в тому числі з боку контролюючих структур.

Неприпустимо здійснювати будь-який тиск. Неприпустимо створювати штучні перешкоди для розвитку економіки і створення нормального бізнес-клімату в нашій країні, оскільки величезна повага з боку держави, контролюючих органів має бути в тому числі направлена на тих людей, які створюють робочі місця, створюють національний український продукт, роблять сильною нашу економіку, а як наслідок і нашу державу.

Сьогодні ми заслухаємо інформацію, я запросив на Уряд, виконуючого обов'язки керівника ДФС, щоб він проінформував, що вдалося зробити в ДФС за декілька місяців, які показники сплати податків нам вдалося мобілізувати до бюджету.

Зростання ми маємо в цілому приблизно на 28% в цьому році. Але хочу підкреслити,  що це зростання в тому числі й пов'язано з тим, що ми маємо зростання національної економіки. Нам потрібно берегти зростання, підсилювати його. Але наголошую на тому, що ДФС (Державна фіскальна служба), митна служба – це якраз ті структури, які безпосередньо працюють з бізнесом. І моя вимога до них є абсолютно простою – створіть нормальний клімат у взаємовідносинах між бізнесом і ДФС.

Дуже би хотів, щоб ДФС завжди керувалася абсолютно прийнятними нормами взаємодії, щоб не було жодних, як у нас іноді говорять, маски-шоу по відношенню до українського бізнесу. Ми маємо все робити для того, щоб бізнес відчував себе захищеним, відчував перспективу розвитку і підсилював зростання нашої національної економіки.

Ми зробили ряд кроків, які змінюють бізнес-клімат. Ми говорили про дерегуляцію декілька засідань Уряду тому, ми будемо продовжувати і далі робити нормальні умови для ведення бізнесу, щоб ніхто не створював перешкод.

Дуже важливо змінювати саму систему. В цьому році ми буквально з 1 квітня запровадили нову систему роботи системи відшкодування ПДВ. Завжди ця система була надзвичайно корупційною. І зараз я думаю, що мільйони підприємців по країні можуть засвідчити, що цей процес відшкодування ПДВ відбувається абсолютно автоматично, прозоро, і жоден чиновник ні ДФС, ні влади не має можливості втручання до цієї системи.

Ми будемо продовжувати ці зміни і будемо все робити для того, щоб бізнес відчував абсолютно нові, якісні умови свого розвитку.

Окремо хотів би підкреслити, що нам треба забезпечувати не тільки економічну інтеграцію до Євросоюзу. Хочу підкреслити, що ми маємо в цьому році зростання експорту української продукції до ринків Євросоюзу на 25%. І це насправді тільки початок. Поєднання нормального бізнес-клімату, розвитку наших підприємців, залучення нових інвестицій у нові виробництва, а сьогодні можливо сказати, що по всіх областях країни і по містах створюються нові виробництва. Це дає можливість нам бути конкурентними.

Але нам потрібно забезпечити не тільки економічну та політичну інтеграцію, а й інтеграцію української інфраструктури до Євросоюзу. Хочу підкреслити, що одне з важливих питань – це питання відновлення, реконструкції, будівництва українських доріг. Буквально вчора з колегами я відвідав три області, подивився на ті об'єкти, які будуються, отримав інформацію про плани реконструкції і будівництва доріг.

До речі, хочу підкреслити, що і в цьому питанні українська митниця, українська фіскальна служба має дуже важливу функцію, і фактично зусиллями ДФС ми змогли мобілізувати тільки за 5 місяців цього року приблизно біля 6 млрд додаткових ресурсів, а якщо бути точним – 5,6 млрд грн, які будуть направлені на будівництво і реконструкцію доріг в українських областях.

Окремо хочу підкреслити, що нам потрібно забезпечити абсолютно рівний підхід до будівництва і реконструкції доріг в Україні. У нас є 5 областей, які сьогодні чомусь з тих чи інших причин не мають необхідних темпів виконання робіт. Я вчора про них говорив, це Луганська область, Запоріжжя, Миколаїв, Київська область і Закарпаття.

Я дав доручення профільному віце-прем’єр-міністру спільно з Мінінфраструктури і Укравтодором запросити керівників цих областей для того, щоб з'ясувати, в чому є проблема, чим їм допомогти, щоб вони на рівні інших областей підтягнули роботу з наведення порядку в дорожньому господарстві.

Окремо хочу підкреслити, що вчора Укравтодор оголосив тендер на ще приблизно 2 млрд грн на прикордонну інфраструктуру. Це прикордонні дороги по п’яти пунктах перетину у Львівській області з Євросоюзом і один пункт у Волинській області. Зараз розпочнуться тендерні процедури, буде оголошений через систему ProZorro переможець, далі буде проектування цих робіт і виконання необхідних робіт щодо інтеграції такої інфраструктури на прикордонних територіях.

Окремо хочу сказати, що нам потрібно розвивати контроль на українських дорогах, забезпечувати відповідний рівень безпеки. І те, що нові дороги, які робляться, враховують аспект, пов'язаний з безпекою на дорогах, є надзвичайно важливим. Але потрібно, і, наскільки я розумію, ви сьогодні отримуєте тендерні пропозиції щодо облаштування на всіх дорогах країни вагових комплексів, бо ті, хто перевантажують свій транспорт, просто знищують українські дороги дуже швидко.

І наступне питання – це питання якості будівельних робіт на дорогах, яке теж потребує пильної уваги з боку Укравтодору і нової служби контролю за якістю на українських дорогах.

Окремо хочу підкреслити, що ми як Уряд будемо пропонувати у цьому році збільшити фінансування ще на 2,5 млрд через підтримку Парламенту і змін до бюджету і забезпечити фінансування надважливої магістралі Львів – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Умань – Одеса і Миколаїв. Це ті дороги, які зв’яжуть, по-перше, західний кордон з українськими портами і півднем України. Там величезний потік транспорту, там треба забезпечити і належну якість дорожнього полотна, і належну безпеку всіх подорожуючих, у тому числі громадян України, які щоденно користуються цими дорогами. Тому ми будемо пропонувати, щоб у цьому році посилити роботу на цьому напрямку українських доріг.

Але в цілому хочу сказати, що по дорогах роботи ведуться в усіх областях. Залежно від того, наскільки влада там є організованою, десь роботи виконуються більш швидко, а десь ми маємо відставання, але будемо над цим працювати, щоб допомогти колегам на територіях ефективно вирішувати питання ремонту, реконструкції українських доріг.

Окремо ще одне питання, яке заслуговує нашої уваги. Ми з вами чуємо, що в усіх куточках країни є екологічні проблеми. Подивіться на водойми. Подивіться на сміттєзвалища. Подивіться на інші екологічні проблеми, які є в нашій країні. Знову ж таки системно ними ніхто не займався.

Сьогодні ми ще заслухаємо інформацію Міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака щодо пропозицій реформування системи держнагляду в питаннях екології. Надзвичайно важливе питання, оскільки нам треба здійснювати, з одного боку, контроль, а з іншого боку, почати вирішувати екологічні проблеми, які накопичилися в нашій країні.

Окремо хочу підкреслити, що наше завдання з вами – забезпечити якісну європейську інтеграцію. Я глибоко вірю в те, що ми можемо досягти і системного успіху, і вирішувати ті проблеми, які до нас десятиріччями чомусь не вирішувалися. Але, як правило, в багато періодів нашої незалежності влада займалася сама собою, а не системно займалася країною. Тому ми маємо екологічні проблеми. Тому ми маємо запізнілу Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, ми могли її отримати ще багато десятиріч, напевно, раніше. І в даному випадку це потребує від нас достатньо серйозного і системного підходу в роботі та діяльності.

Сьогодні профільний віце-прем’єр Іванна Климпуш-Цинцадзе повідомить про те, який в нас є прогрес. Зрозуміло, що ми в багатьох питаннях були стримані, тому що не було ратифікації Угоди з ЄС. Але зараз потрібно дуже серйозно і системно цим питанням опікуватися.

Я глибоко переконаний в тому, що ми маємо величезну і якісну перспективу. І за 3, 5, 7 років у різних сферах Україна буде формувати прогрес.

Я думаю, та формула, яка іноді звучить з вуст українських політиків (вони її просто не озвучують, але постійно про це говорять), іноді говорить про те, що популісти та всі інші хочуть досягти однієї мети – чим гірше, тим для них краще.

Ви знаєте, я з цим не згоден. Я думаю, що не в цьому їхня сутність. Сутність в іншому – чим краще людям, тим гірше популістам. Вони не зможуть реалізувати себе, тому що робити нічого вони не можуть, можуть тільки говорити надіями і потім їх не виправдовувати. І тому, коли ситуація буде змінюватися в країні у кращий бік, для популістських сил, які іноді мають підтримку тільки тому, що вони добре і якісно говорять, і як правило, говорять правильні речі по суті своїй, коли людям важко, людина говорить, що тобі важко, ти розумієш, що це в принципі по суті так. Але дуже рідко ми чули або ніколи не чули реальних рецептів, яким чином можливо змінити ситуацію в країні.

Хочу підкреслити, наш Уряд розуміє, як потрібно виводити країну з того стану, в якому вона сьогодні знаходиться через ряд системних реформ і змін. Я глибоко переконаний в тому, що наша формула тільки єдина, моя формула по життю – чим краще, тим краще. Іншого просто я не сповідую і просто не розумію.

Тому глибоко переконаний в тому, що ми забезпечимо успіх. Але для цього нам потрібно важко працювати, працювати спільно з Парламентом, з Президентом, з експертним середовищем для того, щоб досягати мети, прийняття та реалізації необхідних для країни рішень.

Шановні колеги, пропоную розпочати наш Уряд із заслуховування інформації Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе.

Немає заперечень? Дякую. Поки Іванна підходить, колеги, порядок денний вам роздано. Якщо заперечень немає, ми його затверджуємо. Приймається? Дякую.

 

версия для печати