украинский русский английский
Вступительное слово Премьер-министра Владимира Гройсмана на заседании Кабинета Министров Украины 14 июня 2017 г.
14.06.2017 | 14:37
ДЕПАРТАМЕНТ ИНФОРМАЦИИ И КОММУНИКАЦИЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ СЕКРЕТАРИАТА КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Сьогодні засідання Уряду розпочинаємо з важливого питання – розгляду середньострокового планування бюджету, бюджетної резолюції.

Як ми знаємо, за всю історію незалежності горизонт планування в країні був один рік, і то сьогодні запланували одне, завтра змінили на інше, відповідним чином, у всій бюджетній політиці, а відповідно, і політиці держави не було абсолютної зрозумілості того, куди йде країна, що ми робимо в цьому році, наступному, через рік, які в нас є пріоритети, що ми формуємо для виконання завдань по багатьох напрямках. Таким чином, жодної прогнозованості, жодного розуміння у суспільства, куди ми йдемо і що будемо робити, не було.

Ми вирішили змінити сам підхід – перейти на середньострокове бюджетне планування. Це означає, що план дій буде не на один рік, а як мінімум, на три роки, тобто 2018, 2019 і 2020 роки, де ми чітко визначаємо, які економічні показники ми прогнозуємо на три роки, які будуть бюджети, які в нас є пріоритети в країні для того, щоб розвивати Україну.

Ми закладаємо послідовний ріст економіки – 2, 3, 4 і 5% – за середньострокову перспективу. Це означатиме, що в Україні буде зростання економіки, а ми бачимо це зростання в 2017 році. Це означатиме, що ми будемо працювати над збільшенням робочих місць у країні, над вирішенням проблем інфраструктури, над визначеністю тих пріоритетів, які забезпечать нам реальне покращення і зміну ситуації в самій країні.

Що дуже важливо? Ми закладаємо базовий прогнозований рівень. Але від того, наскільки швидко та якісно ми будемо робити реформи,  залежатиме, який буде економічний ріст.

Глибоко переконаний в тому, що у середньостроковій перспективі ми можемо збільшити той ріст економіки, який ми запланували на 2018-2020 роки. Для цього потрібні системні зміни та рішення, які дозволять підвищувати ефективність використання, в тому числі бюджетних ресурсів.

Жодного сумніву немає, що ми залишаємо пріоритетністю підвищення якості і стандартів життя українських громадян. Ми прогнозуємо вже у цьому році, що середня зарплата буде біля 7 тис. грн, а в середньостроковій перспективі середня зарплата у країні має бути не менше 10 тис. грн. Ми бачимо, що це є абсолютно реальним.

Тим більше, що ми плануємо в жовтні 2017 року після прийняття рішення відповідно Парламенту провести пенсійну реформу, яка значно підвищить пенсійні виплати та забезпечить бездефіцитність у середньостроковій перспективі самої бюджетної системи.

Важливо також, що при формуванні середньострокового планування ми забезпечуємо дотримання пріоритетів Уряду, які відповідно співпадають з нашим планом дій до 2020 року.

Я наголошую на тому, що треба сьогодні всім зрозуміти, куди ми йдемо, які цілі та завдання перед нами стоять, як це все підкріплено державними фінансами, і що ми будемо робити в середньостроковій перспективі. Врешті-решт, треба людям повернути впевненість у майбутнє. І такими кроками, як сьогодні, ми абсолютно чітко відкриваємо горизонт того, як ми будемо жити до включно з 2020 роком.

Окремо хочу підкреслити, що одне з наших важливих рішень, яке ми почали приймати в 2014 році, а саме: проведення фінансової децентралізації і в цілому децентралізації в країні, дало можливість відв’язати місцеві бюджети від центрального бюджету. Фактично горизонт планування місцевих бюджетів став ширше. І сьогодні можливо зазначити, що місцеві бюджети зросли в два, в три, в чотири і в п'ять  разів.

Це дає можливість сьогодні на місцях дуже ефективно вирішувати питання, які цікавлять і турбують українців: знову ж таки дороги, інфраструктура, школи, садочки, поліклініки, інфраструктурні об’єкти, енергетика, транспорт, – все те, що сьогодні є послугами для українських громадян.

Беззаперечно, що там, де є господарі на місцях, там, де відповідальна влада, яку люди обрали, там є сьогодні результат, і результат є достатньо пристойний. Там, де є безгосподарники, там є проблеми, навіть не дивлячись на те, що коштів сьогодні є на місцях достатньо.

Тому я сьогодні теж хотів би й закликати всіх українських громадян тиснути на місцеву владу з тим, щоб вони створювали належні умови, а сьогодні всі інструменти є, належні умови життя українських громадян.

Тому пріоритети в бюджетній резолюції зберігаються. Наприклад, питання децентралізації. І це дуже добре повідомлення сьогодні для всіх органів місцевого самоврядування. Ми як Уряд країни зберігаємо повноцінну систему децентралізації, зокрема фінансової децентралізації, і вважаємо пріоритетом регіональний розвиток, у тому числі формування регіональних програм, які дозволять нам підтримувати зміни ситуації на місцях.

Окремо, напевно, торкнуся теми українських доріг. Ми зберігаємо це як один із ключових пріоритетів, українцям потрібні гарні дороги, а Україні потрібні дороги, які будуть з`єднувати нас зі всім цивілізованим світом і додавати нам можливість переміщувати і товари по території країни, і нарощувати наш експортний потенціал, що дуже важливо для нашої економіки. Тобто цей пріоритет зберігається, але, крім того, ми закладаємо, в тому числі і сьогодні ми будемо говорити про це на Уряді, – питання якості виконання робіт по дорогах, питання відповідальності за таке виконання (думаю, найближчим часом ми почуємо проміжні оцінки Укравтодору з цього питання) і саме головне – безпека українців на українських дорогах.

І сьогодні Міністр інфраструктури В. Омелян, керівник Укравтодору будуть презентувати свої напрацювання у цьому питанні. Дуже важливо, щоб питання безпеки на дорогах враховувалося тоді, коли ми робимо, в тому числі капітальний ремонт, реконструкцію українських доріг.

Окремо хотів би сказати, що ми будемо підтримувати з боку держави і різні сектори національної економіки. Зокрема, наприклад, ми заклали перспективу - підтримку наших аграріїв. І я вважаю, що нам потрібно фокусуватися на підтримці національного фермерства. Йдеться про те, щоб створити належні умови для модернізації аграрного сектору і для створення в аграрному секторі доданої вартості. Це буде означати, що ми не тільки маємо вирощувати сировину, а маємо вирощувати сировину, переробляти її на продукт. Продукт направляти на внутрішній ринок і на експорт, і таким чином розвивати, в тому числі, національну економіку.

Глибоко переконаний в тому, що такий підхід забезпечить і прогнозованість, і об`єднання всіх наших зусиль для того, щоб по-справжньому забезпечити європейську інтеграцію нашої країни, бо європейська інтеграція – не просто мрія, яка має бути проголосована у Парламенті, або не просто День Європи, коли ми піднімаємо європейський прапорець. У першу чергу європейська інтеграція – це європейська якість життя українських громадян, це європейська якість послуг, які отримують українці. І сьогодні змінити цю якість в кращу сторону, щоб вона відповідала європейській, – в наших руках: в руках Парламенту, Президента, Уряду.

Тому нам потрібно сьогодні, затверджуючи цю бюджетну резолюцію, яку ми найближчим часом направимо в Парламент, об`єднувати зусилля для того, щоб ці проекти і ці показники, які закладені, були не тільки виконані, а й перевиконані. І ми бачимо сьогодні, що економічний ріст може бути набагато більшим. Він повністю пов'язаний з темпами і якістю реформ, які ми маємо провести за цю середньострокову перспективу.

Отже, ми відкриваємо горизонт на найближчі три з половино роки. Ми бачимо в цьому горизонті абсолютно економічну стабільність, стійкість національної валюти, розвиток національної економіки, створення робочих місць і, як наслідок, підвищення мінімальної та середньої зарплат у країні.

Разом з тим усе те, що ми об'єднаємо в інвестиційний потенціал, буде впливати саме на якість інфраструктури, нових проектів, нових об'єктів і буде, врешті-решт, змінювати якість життя українських громадян.

Сьогодні Міністр фінансів презентує цей документ. Я переконаний в тому, що це черговий системний крок, який ми робимо сьогодні як Уряд для того, щоб не переймати той досвід, який, на жаль, ще донедавна був нормою. Я маю на увазі період до Революції Гідності, період 2005-2013 років, який я називаю періодом втрачених можливостей, коли влада шарахалася із сторони в сторону і не могла забезпечити системний підхід для вирішення тих проблем, які хвилювали і хвилюють по сьогодні людей.

Тому давайте об'єднано, шановні колеги, попрацюємо над тим, щоб ці рішення були впроваджені в життя.

Звісно, ми будемо очікувати і будемо працювати з Парламентом для того, щоб отримати підтримку, тому що фактично сьогодні ми розпочинаємо новий бюджетний процес 2018-2020 років. Як ви знаєте, у вересні ми внесемо новий проект бюджету вже відповідно до бюджетної резолюції.

Шановні колеги, дякую за увагу.

 

версия для печати