українська російська англійська
Нам треба впроваджувати кращий міжнародний досвід - Анатолій Близнюк
23.03.2012 | 18:25
Прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Пошук дієвих шляхів виходу із системної кризи житлово-комунального господарства України обговорили експерти дослідницької місії Європейської економічної комісії ООН та Комітету галузевих реформ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства сьогодні під час спільного засідання. Під час заходу міжнародні незалежні експерти представили попередні результати роботи своєї місії з проведення національного огляду житлового сектора України.

На думку очільника Мінрегіону України Анатолія Близнюка, для виходу із кризи вітчизняному ЖКГ необхідні зміна суспільних уявлень про галузь, а також використання кращих світових практик реформування.

«За більшістю параметрів і показників ЖКГ залишається рудиментом радянської системи. Більшість суспільства цього не усвідомлює, а якщо й розуміє – то зовсім не поділяє необхідних змін. Тому від цього житлового огляду Мінрегіон очікує інструментів і рекомендацій, які б дозволили і Уряду, і всім учасникам використати їх для формування стратегії реформування житлово-комунального господарства», – сказав Анатолій Близнюк.

За його словами, Україні необхідно максимально використати кращі, найбільш успішні проекти і досвід їх реалізації з різних країн.

Глава дослідницької місії ЄЕК ООН Ґюльнара РОЛЛ своєю чергою відзначила, що пересвідчилася у розумінні українськими експертами і посадовцями значення національного огляду і це переконує її в тому, що підготовлені рекомендації будуть належним чином реалізовані.

«Ми провели 35 зустрічей і засідань за тиждень роботи місії – це дуже багато, і ми вдячні Мінрегіону за таку ефективну організацію нашої роботи. Спілкуючись із експертами та посадовими особами усіх відомств, ми переконалися, наскільки великого значення вони надають нашій спільній роботі. Це вселяє впевненість, що напрацьовані рекомендації будуть використані належним чином», – наголосила Г.Ролл.

Генеральний директор Інституту економіки міста Алєксандр Пузанов зауважив, що проведення огляду відкриває доступ до більшості дослідницьких центрів, у яких саме і накопичено величезну кількість позитивного досвіду реформування ЖКГ у різних країнах. Крім того, він висловив власну думку, щодо того, що давно ухвалене рішення про безстрокову безоплатну приватизацію житла, створило для житлово-комунального господарства пострадянських країн унікальну, але від того не менш важку ситуацію.

«У Європі в кондомініуми об’єдналися не більше 25% усіх будинків. Решта мають одного конкретного власника. В країнах колишнього СРСР приватизовані більше 90% квартир, причому в Україні відсоток навіть вищий, ніж у Росії. Невирішеність правового статусу спільної власності створює багато проблем і для мешканців, і для держави», – відзначив експерт.

За його словами, створювані в Україні ОСББ можуть вирішити питання термомодернізації будинків, бо там за совами експерта «є безпосередній інтерес людей». Однак ці об’єднання не повинні бути єдиною формою правовласності багатоквартирного будинку, необхідно розвивати й інші.

«Також у загальному баченні житлової політики слід зрозуміти, що створення ОСББ не замінить створення професійного ринку надання житлово-комунальних послуг. Крім того, можливо слід на законодавчому рівні розмежувати механізм створення і підтримки об’єднань у багатоповерхових і малоквартирних будівлях», – наголосив А.Пузанов.

Як очікується, після електронних консультацій та обміну інформацією між вітчизняними та міжнародними експертами в режимі «on-line», підготовлений документ буде представлено для затвердження на засіданні Комітету з житлового господарства та землевпорядкування ЄЕК ООН 25 травня 2012 року.

Довідково: Національний огляд житлового сектору – це інструмент, що дозволяє урядам аналізувати вживані ними політики і стратегії, а також інституційні, правові, фінансові та соціально-економічні умови в країні, з тим, щоб порівнювати отримані результати з міжнародним досвідом. Наступним етапом має стати національний план реалізації рекомендацій акумульованих у огляді.

Рішення провести національний огляд житлового сектора ухвалили у жовтні 2011 року на 72-й сесії Комітету з житлового господарства та землевпорядкування ЄЕК ООН. Минулого року була створена національна група експертів, з представників центральних та місцевих органів влади, до компетенції яких віднесено питання житлової політики, будівництва, землекористування. Також до неї увійшли фахівці профільних науково-дослідних інститутів. У липні провели підготовчу місію ЄЕК ООН та сформували структуру національного огляду житлового сектора України.

Проект «Національні огляди житлових секторів» розпочатий у 1995 році Комітетом з житлового господарства та землевпорядкування ЄЕК ООН. Цей проект орієнтований на країни з перехідною економікою регіону ЄЕК ООН, сприяє взаємовигідному обміну досвідом між ними, а також удосконаленню системи управління житловим сектором і сектором землекористування. За цей період ЄЕК ООН підготовлено огляди в Болгарії, Польщі, Словаччині, Литві, Румунії, Республіці Молдова, Албанії, Вірменії, Російській Федерації, Сербії та Чорногорії, Грузії, Білорусі, Киргизстані, Азербайджані та Таджикистані.

До складу дослідницької місії увійшли начальник підрозділу з питань житлового господарства та землекористування Відділу торгівлі та сталого управління земельними ресурсами Комітету з житлового господарства та землевпорядкування Європейської економічної комісії ООН Ґюльнара РОЛЛ, координатор підрозділу з питань житлового господарства та землекористування Відділу торгівлі та сталого управління земельними ресурсами ЄЕК ООН Сесілія Батак, спеціаліст з питань охорони навколишнього середовища Відділу з питань охорони навколишнього середовища ЄЕК ООН Ярослав Булич, консультант підрозділу з питань житлового господарства та землекористування Відділу торгівлі та сталого управління земельними ресурсами Анна Бадьїна (котра також представляє дослідницькі центри університетів Оксфорда та Бірмінгема), Директор Державного управління геоінформації та землевпорядкування Нижньої Саксонії Пітер Кройцер, експерти Алєксандр Пузанов та Андрєй Туманов, які представляють Інститут економіки міста (Москва).

Комітет з житлового господарства та землевпорядкування ЄЕК ООН створений у 1947 році та мав за мету відбудову та модернізацію житлово-комунального господарства зруйнованої війною Європи. Сьогодні до сфер його головних зусиль входять переважно країни Східної Європи.

 

 

версія для друку