українська російська англійська
Впорядковано діяльність мобільних амбулаторій, які здійснюють тестування на ВІЛ
25.06.2012 | 14:43
ПРЕС-СЛУЖБА ДЕРЖАВНої СЛУЖБи УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРОТИДІЇ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ/СНІДУ ТА ІНШИХ СОЦІАЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

В Україні законодавчо врегульовано діяльність мобільних амбулаторій та мобільних пунктів, які здійснюють консультування та тестування на інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про організацію надання послуг консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С,  інфекції, що передаються статевим шляхом, у мобільних пунктах та мобільних амбулаторіях» (№114 від 14 лютого 2012 року) було затверджено порядок надання послуг у мобільних пунктах та амбулаторіях, вимоги до їх оснащення, а також внесені зміни до Порядку добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію.

Варто зазначити, що мобільні амбулаторії та пункти в Україні функціонують уже кілька років. Так, починаючи з 2008 р. і по 2012 р. до амбулаторій було зафіксовано майже 163 тисячі візитів представників уразливих груп. Мобільні пункти та амбулаторії покликані забезпечити більшу доступність послуг консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С, ІПСШ на територіях віддалених від лікарень та поліклінік – у селах, селищах, невеликих містах. До складу мобільного пункту входять завідувач, лікар - інфекціоніст, медична сестра, психолог і/або соціальний працівник, до складу амбулаторії – завідувач, лікар - дерматовенеролог, медична сестра, психолог та/або соціальний працівник.

Кількість мобільних пунктів та мобільних амбулаторій на адміністративній території визначатиметься відповідним органом місцевими управліннями охорони здоров’я з урахуванням епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції/СНІДу та оціночної кількості контингенту груп ризику щодо інфікування на ВІЛ та  ІПСШ.

Довідково. Станом на грудень 2011 року (кумулятивно, починаючи з 2008 року) було здійснено  162 589 візитів представників уразливих груп до 14 мобільних амбулаторій, які працюють на території України (з них 90 801 візитів СІН, 66 274 візитів ОСБ). За період з 1 січня по 31 грудня 2011 року кількість візитів представників груп ризику в мобільні амбулаторії становила  52 498 візитів.

На кінець 2011 року представникам груп ризику у мобільних амбулаторіях  надаються наступні послуги : ДКТ (із застосуванням швидких тестів), скринінг-тестування на ІПСШ (сифіліс, гонорею, хламідіоз) та вірусні гепатити В та С, тестування на вагітність, консультації лікарів (інфекціоністів, дерматовенерологів, гінекологів), розповсюдження інформаційних матеріалів, шприців, спиртових серветок, антисептиків, презервативів (чоловічих, жіночих)та направлення до ЛЗ для лікування та вакцинації.

 

версія для друку