українська російська англійська
Мін'юст пропонує реформувати законодавство у сфері електронних послуг
12.04.2013 | 16:34
Прес-служба Міністерства юстиції

Міністерство юстиції пропонує реформувати законодавство у сфері використання інфраструктури відкритих ключів та надання електронних довірчих послуг.  Наказ, яким затверджено Концепцію реформування законодавства у сфері використання інфраструктури відкритих ключів та надання електронних довірчих послуг, підписав Міністр юстиції Олександр Лавринович.

Метою реформування є подальша розбудова системи електронного цифрового підпису та створення на її основі єдиного простору довіри до електронних послуг. Зокрема, передбачається створення умов для визнання юридичного статусу електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, а також інтеграції України у світовий електронний інформаційний простір.

На сьогодні подальший розвиток у цій сфері гальмується відсутністю правових засад для використання всіх можливостей інфраструктури відкритих ключів для розбудови та ефективного функціонування електронних довірчих послуг, у тому числі, адміністративних послуг в електронному вигляді, електронного нотаріату, електронних закупівель, електронного документообігу, електронного архіву, електронного судочинства.  При цьому, інфраструктура відкритих ключів та електронний цифровий підпис є базовими елементами для побудови в Україні надійної та ефективно функціонуючої системи електронного документообігу.

Запропонована Мін‘юстом Концепція передбачає введення нових термінів: «удосконалений електронний підпис», «кваліфікований електронний підпис», «електронний штамп», «кваліфікований сертифікат ключа», «кваліфікований суб’єкт надання електронних довірчих послуг». Це дозволить наблизити розбудовану в Україні інфраструктуру відкритих ключів до її міжнародних аналогів.

Передбачається розширити перелік та диференціацію послуг, що надаються з використанням удосконаленого електронного підпису, ввести поняття електронних довірчих послуг, до складу яких входять послуги в електронній формі зі створення, перевірки, засвідчення справжності удосконалених електронних підписів, електронних позначок часу, послуг доставки електронних повідомлень, автентифікації веб-сайтів, а також послуг зі створення та обслуговування сертифікатів ключів для удосконалених електронних підписів тощо.

Відповідно до Концепції, процес реформування інфраструктури відкритих ключів та надання послуг кваліфікованих електронних довірчих послуг в Україні триватиме до 5 років.

У результаті, в Україні будуть створені умови для використання всіх можливостей інфраструктури відкритих ключів, її стандартизації та розбудови електронних довірчих послуг для здійснення ефективного електронного урядування. У тому числі – для надання адміністративних послуг в електронному вигляді, запровадження електронного нотаріату, масове використання електронного документообігу, подальший інтенсивний розвиток електронного судочинства, електронних закупівель, електронного архіву тощо.

Крім того, планується, що в Україні будуть створені умови для визнання іноземних кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів та кваліфікованого електронного підпису, що забезпечить активний розвиток транскордонного співробітництва та інтеграцію України у світовий електронний інформаційний простір.

Як відомо, серед завдань, визначених Національним планом дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", Міністерству юстиції України доручено забезпечити удосконалення державного регулювання та контролю за додержанням законодавства про електронний цифровий підпис, шляхом внесення змін до Закону України «Про електронний цифровий підпис».

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики з питань використання електронного цифрового підпису.

.

 

версія для друку