українська російська англійська
Держземагентство запроваджує міжнародний досвід у сфері управління земельними ресурсами
14.05.2013 | 16:06
Прес-служба Державного агентства земельних ресурсів

На думку експертів ФАО, впровадження доступу до даних кадастру в онлайн-режимі є для України кроком вперед до подолання корупції та непрозорого управління земельними ресурсами. Ці та інші глобальні проблеми сьогодення міжнародні експерти обговорили на семінарі у Києві, що проходить під егідою Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), співорганізатором якого виступає Держземагентство України. Наслідки зміни клімату, стрімка урбанізація, природні ресурси, що стрімко тануть, збільшення кількості стихійних лих – шляхи вирішення цих глобальних проблем людства шукають експерти у гострих дискусіях на семінарі у Києві, що цими днями проходить під егідою Продовольчої і сільськогосподарської організації Об’єднаних Націй (ФАО), співорганізатором якого виступає Держземагентство України.  Близько 50 учасників з Європи та Середньої Азії – державні чиновники, представники громадянського суспільства, науковці та представники приватного сектору – зустрілися, щоб обговорити і проаналізувати проблеми управління земельними, рибними і лісовими ресурсами в контексті національної продовольчої безпеки. Зустріч фахівців у цій сфері на такому високому міжнародному рівні проходить в Україні вперше. Багато таких проблем, так чи інакше, пов’язані з “земельним питанням”. Серед них і нерівний доступ до землі, і відсутність гарантій землеволодіння, і слабкість нормативної бази для управління земельними ресурсами, що в свою чергу призводить до численних суперечок і конфліктів. Всі вони, як правило, є результатами неефективного управління.

Україна не стоїть осторонь від загальносвітових процесів. Варто відзначити, що наша держава за останні роки зробила справжній прорив у сфері земельних відносин. Передусім це пов’язано з запуском Національної кадастрової системи на початку цього року. Успішна реалізація такого масштабного проекту створює базу для виведення земельної галузі на якісно новий рівень управління.

Міжнародні фахівці відзначають, що ті кроки, які вживає Україна у сфері поліпшення управління земельними ресурсами, добре узгоджуються з програмою “керівних принципів”, що реалізовується ФАО у світовому масштабі.

Згідно з рейтингом простоти ведення бізнесу “Doing Business 2013”, який заснований на даних за 2011-2012 роки, Україна знаходиться на 149-му місці з 185 країн за простотою реєстрації власності. Рейтинг розраховувався виходячи зі складності процедур, витрат часу та вартості. Таким чином, в Україні було потрібно пройти цілих 10 процедур для реєстрації власності, середні витрати часу на реєстрацію власності становили 69 днів, а вартість реєстрації – 3,7 відсотка від вартості майна, повідомляє газета “Сегодня” (№ 100 від 14.05.2013).

Завдяки введенню в дію нового закону про кадастр, а також запуску Національної кадастрової системи у 2013 році ситуація змінилася. Громадяни тепер економлять час і гроші, ліквідація черг та скорочення часу очікування в місцевих відділеннях помітні вже зараз. Для реєстрації земельної ділянки в системі кадастру на сьогодні необхідно лише подати заяву, а потім отримати документи. Вартість такої реєстрації скорочена приблизно на дві третини.

Отримання виписки з кадастру виконується в два етапи, замість колишніх чотирьох, а вартість процедури скорочена наполовину. Час, необхідний для реєстрації земельної ділянки, теж значно скоротився. Якщо необхідна документація представлена повністю, замість декількох тижнів, в середньому, витрачається лише 21 хвилина. Крім того, електронна кадастрова система надає в онлайн-режимі карту інформації про земельні ділянки, доступну для громадян безкоштовно, що дозволяє відслідковувати статус заявок.

Далі кадастрові дані передаються автоматично Державній реєстраційній службі по каналу електронного зв’язку. Крім того, впроваджено систему електронного підпису реєстраторів і створений цифровий архів, що включає всі державні акти на землю. Оцінюючи результати роботи фахівців Держземагентства, експерти ФАО відзначають, що Національна кадастрова система відповідає прикладам найкращої світової практики.

Втім, на тому, що забезпечення легкого доступу до інформації про власність для широкої публіки, нотаріусів, адвокатів і співробітників правоохоронних органів допоможе виявленню фактів шахрайства та захисту суспільства від незаконних операцій з нерухомістю, ще на самому початку реалізації проекту робило акцент і керівництво Держземагентства в особі його глави Сергія Тимченка.

Поліпшення управління земельними ресурсами – безперервний процес, і необхідність у вдосконаленні буде існувати завжди. Цьому допомагає постійна поява нових технологій, активно використовувати які має намір і Україна. Причому не тільки у сфері земельних відносин.

Приміром, у Держземагентстві України розглядають поступове перетворення вже існуючого електронного кадастру в систему геопросторових даних. У перспективі вона об’єднає весь масив інформації про ресурси країни – надрах, водних просторах, лісах, комунікаціях, архітектурі. Це, в свою чергу, дозволить ефективно управляти державними ресурсами, залучити значні інвестиції, а, значить, і заробляти кошти для бюджету країни, як це роблять у багатьох розвинених країнах світу.

Нова система кадастру також забезпечує для людей простий спосіб повідомити про помилки в даних, щоб їх можна було оперативно виправити. Адже донедавна однією з найбільших проблем була саме низька якість наявних даних, пов’язана з тим, що раніше використовувалися різні системи координат, різні технічні платформи, а також структури даних. Втім, ця проблема стосується не тільки України, вона характерна для всіх країн Східної Європи та Центральної Азії.

Для того, щоб до якості даних про земельні ресурси виникало все менше питань, фахівці Держземагентства впровадили ефективний спосіб виявлення та виправлення помилок, залучаючи до цього процесу громадськість. Український електронний кадастр має сервіс зворотного зв’язку, за допомогою якого громадяни можуть повідомляти про помилки в даних і подавати цифрові заявки на їх виправлення.

Це нововведення отримало високу оцінку ФАО. Невипадково Національну кадастрову систему, розроблену Держземагентством, іноземні фахівці назвали “унікальною в даному регіоні”.

Втім, про ефективність роботи системи краще скажуть цифри. Протягом першого місяця роботи в системі було зафіксовано 600 тис. перевірок і майже 11 тис. електронних запитів на виправлення помилок. Близько половини виявлених помилок пов’язані з відсутністю земельних ділянок на публічній кадастровій карті, третина – з відсутністю кадастрових номерів.

Майже 8 тисяч технічних помилок, про які повідомляли громадяни, були виправлені менш ніж за два тижні. Ці запити, завдяки спеціальному програмному забезпеченню, дозволили також автоматично виправити неточності і щодо інших об’єктів на кадастровій карті. Це дало підстави провідним фахівцям ФАО назвати розробки Держземагентства “надзвичайно потужним механізмом для швидкого виявлення та виправлення помилок, який послужить хорошим прикладом для інших країн”.

 

версія для друку