українська російська англійська
О.Клименко: Закон про трансфертне ціноутворення - ефективний інструмент протидії виведенню капіталів
11.07.2013 | 18:10
ПРЕС-СЛУЖБА МІНІСТЕРСТВА ДОХОДІВ І ЗБОРІВ

Прийнятий парламентом закон про трансфертне ціноутворення стане ефективним механізмом протидії неконтрольованому виведенню капіталів до офшорних зон та низькоподаткових юрисдикцій. Про це заявив Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко під час прес-конференції 11 липня.

«Від винесення ініціативи на обговорення до затвердження у парламенті пройшло рівно півроку. Врешті решт у цьому дійсно революційному законопроекті ми віднайшли баланс інтересів держави та бізнесу. Це істотний крок вперед до європейських практик боротьби із податковою ерозією та виведенням точки прибутку з під оподаткування. Прийняття цього документу принципово важливе з точки зору державного патріотизму», - зазначив Міністр.

Він додав, що в ході опрацювання законопроекту в профільному комітеті Верховної Ради та при розгляді в парламентській залі в тексті документу вдалося зберегти всі принципові положення. Так, держава контролюватиме не тільки операції з класичними офшорами, але й з усіма країнами, де запроваджені низькі ставки або пільгові режими оподаткування. Також у законі збережені норми щодо контролю за операціями між пов’язаними особами всередині країни з урахуванням того, що під контроль підпадатимуть тільки ті суб’єкти господарювання, що задекларували збитки за попередній звітний рік, застосовують спеціальні режими оподаткування чи користуються податковими пільгами.

В цілому, за словами Олександра Клименка, у другому читанні в законопроекті були враховані ті пропозиції бізнесу, які дозволяють удосконалити механізм контролю за трансфертним ціноутворенням, але в той же час не нівелюють саму суть ініціативи.

Зокрема, спрощені вимоги щодо звітності для бізнесу: до 1 травня року, наступного за звітним, бізнесу необхідно буде лише подати звіт про контрольовані операції. Для зручності бізнесу це можливо буде зробити в електронному вигляді. З закону виключена норма щодо необхідності подачі первинних документів. Вони можуть бути надані лише за запитом Міністерства доходів і зборів, під час перевірки.

Міністр також підкреслив, що в ході перевірки з трансфертного ціноутворення інші податкові питання перевірятися не будуть, а бізнесу наданий перехідний період по штрафах. Так, штрафні санкції у період з 1 вересня 2013 року по 1 вересня 2014 року застосовуватимуться символічно, у розмірі 1 гривні. Разом з тим збережений 5% штраф за неподання звітності.

«Ця норма була з самого початку включена до законопроекту за пропозиціями бізнесу і покликана виконувати, в першу чергу, стимулюючу функцію – попередити ухилення бізнесу від подачі цієї звітності. Норми про звичайні ціни давно існують в українському податковому законодавстві, і до цих пір не виконувалися. Ми не хочемо повторення цієї ситуації і перетворення контролю за трансфертним ціноутворенням на формальність», - підкреслив Міністр.

Окрім цього, бізнесу не потрібно буде вести окремий бухгалтерський облік для цілей контролю за трансфертним ціноутворенням, він матиме можливість визначати показники рентабельності на вибір – за національними чи за міжнародними стандартами бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

«Тепер наша мета – якісна імплементація норм трансфертного ціноутворення у національну практику. І ми також націлені на співпрацю в цьому питанні. Міністерство готове надавати консультації, інформаційну підтримку, брати участь у навчанні кадрів», - зауважив Олександр Клименко.

Нагадаємо, 4 липня Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроект «Про внесення змін в Податковий кодекс України про трансфертне ціноутворення» (№2515). На даний момент законопроект очікує на підписання Президентом України.

версія для друку