українська російська англійська
Засідання Уряду за участю Президента, Голови Верховної Ради, голів ОДА та м. Київ від 10 вересня 2014 року
10.09.2014 | 11:33
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ЯЦЕНЮК А.П. – Шановний пане Голово! Шановні члени Кабінету Міністрів України, представники засобів масової інформації!

Сьогодні у нас відбувається розширене засідання Кабінету Міністрів України за участю Президента України, Голови Парламенту і керівників обласних державних адміністрацій.

На порядку денному Уряду декілька важливих питань, і перше ключове питання – це забезпечення обороноздатності країни в рамках реалізації мирного плану.

Що стосується інших питань порядку денного, то сьогодні буде доповідати Голова Державної прикордонної служби з приводу облаштування українсько-російського кордону. І наступне питання, яке також стосується обороноздатності держави, – це питання цивільного захисту українських громадян. Пан Бочковський, Голова Державної служби з надзвичайних ситуацій, готовий доповідати і викласти чітко план заходів щодо цивільного захисту громадян України.

Шановний пане Президенте, дозвольте Вам надати слово.

 

ПОРОШЕНКО П.О. – Шановний Арсенію Петровичу! Шановний Олександре Валентиновичу! Шановні члени Уряду, голови обласних державних адміністрацій! Шановні колеги, телеглядачі!

Перш за все, я радий бути присутнім сьогодні на засіданні Уряду, це моя перша участь як Голови держави. І впевнений, що сьогодні сам час потребує від нас рішучих, чітко скоординованих і об’єднаних дій.

У неділю на нараді з силовиками ми домовилися з Прем’єр-міністром і з Головою Верховної Ради про проведення цього засідання. Чіткі доручення отримали керівники силових відомств, і я впевнений у тому, що питання, які сьогодні винесені на порядок денний, від розгляду яких залежить серйозне зміцнення обороноздатності нашої держави, будуть сприяти нашій скоординованій роботі.

Але перш, ніж ми з вами заслухаємо відповідних міністрів, я хотів би скористатися цією можливістю і проінформувати про зусилля з реалізації мирного плану.

Завдяки мужності і звитязі українських військових, славних воїнів Збройних Сил України, Національної гвардії, Міністерства внутрішніх справ, Державної прикордонної служби за червень-серпень нам вдалося суттєво скоротити територію, контрольовану бойовиками. З терористичної неволі визволено мільйони громадян України, у першу чергу жителів Донбасу.

Але наш героїчний наступ змусив ворога вдатися до прямого вторгнення на територію Української держави, до використання підрозділів регулярної армії Російської Федерації, до ще більш масованого постачання техніки і високоточної зброї у комплекті з фахівцями, які вміють професійно нею користуватися і холоднокровно вбивають українців.

Людське життя є найвищою цінністю, і ми повинні зробити все можливе і неможливе для того, щоб припинити кровопролиття, щоб зупинити страждання людей. І саме тому я вийшов з ініціативою про негайне припинення вогню. Домовилися про це в розмові з президентом Російської Федерації В.Путіним після того, як в Мінську в рамках тристоронньої контактної групи було підписано відповідний протокол, підкреслюю, протокол на основі мирного плану Президента України.

Так, режим припинення вогню запроваджується зараз дуже непросто, дуже важко. Терористи під час цього намагаються постійно спровокувати українські війська. Розраховую зараз, і проведені всі необхідні консультації з представниками ОБСЄ, спеціальною моніторинговою групою, яка вже працює достатньо давно в Києві, на те, що саме ця організація візьме на себе левову частину навантаження щодо моніторингу, верифікації, забезпечення суворого дотримання режиму припинення вогню з усіх боків.

Повномасштабні бойові дії, і я відповідально хочу на цьому наголосити, з 5 вересня з 18-ої години не ведуться. На жаль, цього не можна побачити по екранах більшості телеканалів, але я можу сказати: обстановка на фронті кардинально змінилася. Кожен день до 5 вересня, особливо в останні дні країна втрачала десятки життів своїх героїв! Кожен день, коли тобі вночі телефонували, серце стискалося, коли тобі повідомляли про черговий штурм, артилерійський обстріл, а також системами залпового вогню, які забирали життя найкращих українців. Я пропоную вшанувати їх хвилиною мовчання.

Що ми маємо зараз після підписання протоколу? Не лише збережені українські життя, не лише зупинку наступу регулярних збройних сил сусідньої країни. Розпочався процес звільнення українських військових і цивільних, які утримувалися незаконними збройними формуваннями. Вже сьогодні з часу оголошення припинення вогню звільнено майже 700 наших українських громадян. До кінця цього тижня існує чіткий графік, коли ще 500 українців нарешті отримають можливість повернутися додому.

Мінський протокол передбачає не лише режим припинення вогню, а й окреслює контури майбутнього політичного врегулювання. Я розумію, що ми вступили в передвиборчу кампанію, я розумію, що зараз комусь дуже хочеться створити неіснуючу сенсацію, продовжити війну, але народ України сьогодні потребує миру. Я в цьому твердо переконаний. І я не маю жодного сумніву, що специфіка цієї кампанії мала б спонукати всіх відповідальних політиків не вдаватися до політиканства, до політичних спекуляцій і об'єднатися навколо збереження миру в державі.

Я хотів би чітко проінформувати, наголосити, що Україна не зробила жодних поступок у питанні своєї територіальної цілісності, в питанні свого державного устрою. Ще раз наголошую: зараз йде війна за незалежність України, не більше - не менше, за існування нашої держави, і ми нікому не здамо ані питання суверенного устрою нашої держави, ані питання незалежності, ані питання територіальної цілісності. Ми залишаємося соборною і унітарною державою. І для того, щоб всі в цьому мали можливість переконатися, я наполіг на тому, незважаючи на нібито відсутність таких домовленостей, щоб усі документи, які підписуються, негайно були оприлюднені, і щоб кожен мав можливість у цьому переконатися.

Протокол передбачає відновлення і збереження суверенітету України на всій території Донбасу, в тому числі і на тій, яка зараз тимчасово контролюється бойовиками. Ця частина теж повернеться в правове поле України.

Звертаю вашу увагу, що ні про яку федералізацію, ні про яке відчуження в протоколі не йдеться і йтися не може.

Ще раз наголошую, що такі утворення, як так звані ЛНР, ДНР, в документі не згадуються взагалі. Оговорено, що Закон України “Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей” передбачає чітко статус цих регіонів у складі України.

Наступного тижня цей проект буде внесено до Верховної Ради України. І я просив би, від цього залежить доля миру, цей проект забезпечує мирне повернення цих районів під український суверенітет, підтримки зазначеного законопроекту. Я просив би, щоб ми ні в якому разі не зірвали мирний процес.

Можу погодитися, напевно, ми будемо не в захваті від складу місцевих депутатів, яких на дострокових парламентських виборах оберуть мешканці Луганська і Донецька. Але хіба не краще, щоб політика вирішувалася виборчими бюлетенями, а не автоматними чергами та залпами градів? Альтернативи цьому шляху не існує, ми маємо навчитися визнавати вибір тих, за кого будуть голосувати в Донецьку і Луганську, і спільно будувати державу.

Шановні друзі! Я буду відвертим, я не можу сказати, напевно, один Господь знає, як довго буде тривати режим припинення вогню. Я можу лише запевнити вас, що українська влада спільно буде робити все можливе для того, щоб зберегти мир.

Але при цьому розслаблятися у нас немає жодних підстав. Ми вже зараз здійснюємо перегрупування частин наших Збройних Сил, Національної гвардії, прикордонників, але не для нападу і наступу, а для того, щоб гарантовано й ефективно забезпечити захист своєї території.

Щойно, я наголошую, третю чергу часткової мобілізації. Тризмінна робота оборонних підприємств України, яка була налагоджена за останні тижні, сьогодні дає можливість постачати у війська щоденно, щодобово до 30 одиниць броньованої техніки з відновлення боєздатності після бойових дій або зі складів.

Три лінії оборони Маріуполя, велике угрупування військових та патріотичний порив місцевого населення – жителів Маріуполя, сповнених рішучості захистити місто, створюють надійний заслон від можливої атаки з боку ворога до цього квітучого і дуже проукраїнського зараз міста. Я в цьому переконався особисто позавчора, відвідавши Маріуполь.

Так, наше військо створюється з коліс, протягом лише останніх шести місяців, в той час як нам протистоїть одна з найбільших армій світу, військова потуга в Європі № 1, збройні сили якої протягом останніх 10-15 років постійно модернізувалися і сьогодні володіють найсучаснішою, найточнішою, найдосконалішою зброєю в світі. Крім того, вони ще й набралися досвіду в різних "гарячих точках", і це, на жаль, тривала військова загроза, і вона не минеться і в тому випадку, коли поточна криза завершиться найближчим часом.

Нам треба навчитися жити в таких умовах, і горизонт нашого стратегічного планування не місяці і навіть не роки – десятиліття.

Звертаю вашу увагу, що в день, коли підписаний в Мінську меморандум тристоронньої групи в Нью-Порті проходив саміт найбільшої безпекової організації світу – саміт НАТО. Можу наголосити, що, дякуючи зусиллям українських представників, ми вийшли зараз на наймаксимальніший, найвищий рівень співпраці з Північноатлантичним альянсом, який тільки може бути в країні, яка не є членом НАТО. З низкою країн на двосторонньому рівні нам вдалося домовитися про суттєве розширення військово-технічного співробітництва.

Я не маю жодного сумніву, що весь світ сьогодні продемонстрував бажання допомогти нам захистити себе. Але є реальність, друзі. Ніхто за Україну воювати на нашій території не буде. Це наш хрест. Це наш святий обов'язок. Зобов'язання влади – зробити все можливе для того, щоб українському солдату було чим воювати, щоб створити умови захистити себе, ефективно діяти, для цього використати міжнародне співробітництво, але це справа Українського війська. І в тому числі підвищувати нашу обороноздатність – це наш з вами святий обов'язок.

Сьогодні ми заслухаємо Голову Прикордонної служби, я сподіваюсь, буде можливість виступити і Міністру оборони. Думаю, що варто послухати Нацгвардію і Міністра внутрішніх справ.

Я впевнений в тому, що матеріали, які зараз нам пропонуються, там сформульовані реальні потреби армії. Українська держава зробить все можливе для того, щоб сьогодні забезпечити українського воїна всім необхідним. Ми будемо задовольняти потреби і у зброї, і в техніці, і в грошах, як би важко не було.

Ще 2,5 тис. років тому давньогрецький історик Фукідід дійшов висновку, що успіх війни в тому числі залежить і від фінансів. Він знав, що казав, бо писав історію війни, в якій сам брав участь. Як би це не було важко, я запевняю: ми спільно знайдемо гроші на оборону і зробимо так, щоб значна частка коштів пішла не в пісок і не зависла на рахунках. Якщо ми не збудуємо ефективну систему воєнного управління, логістики і контролю за використанням ресурсів, ми нікого не переможемо. Та система, яка існує зараз, – громіздка, допотопна, архаїчна. Я чекаю сьогодні пропозицій зі створення такої системи, якій би аплодували і українські воїни, і волонтери, і весь український народ, щоб дослідити кожен тромб у системі, який робить наше військо неефективним. Волонтери, до речі, на моїй вчорашній зустрічі підказали, як краще це робити.

Не маю жодного сумніву, що потреби армії слід визначати не застарілими нормами постачання за пожовклими папірцями та інструкціями, а по тому, що реально сьогодні необхідно бійцям і підрозділам в зоні АТО, конкретному солдату, конкретній бригаді, батальйону, взводу, роті.

Ми сьогодні маємо обговорити готовність не лише Міноборони, а всіх підприємств, установ, організацій до виконання мобілізаційних завдань, незалежно від форми власності. Війна дуже негативно впливає на нашу економіку і економіка без реформ надто слабка, щоб гарантувати перемогу. Щоб розірвати це коло, ми маємо прискорити реформи. І можу сказати, що ми з Урядом, з керівництвом Парламенту робимо все можливе, щоб скоординувати і прискорити те реформування, якого країна вже зачекалася.

Нема лиха без добра – вчить народна мудрість. І, оскільки військова загроза, на жаль, зараз носить довготривалий характер, нагальні потреби оборони країни можуть зробити військово-промисловий комплекс одним з локомотивів вітчизняної економіки.

Ще одне питання – це охорони українського державного кордону та захисне укріплення лінії безпосереднього протистояння з бойовиками. Якщо без лінії Маннергейма не обійтися, отже, треба зводити і такі фортифікації, тільки ще більш потужні, з урахуванням досвіду попередників. Звертаю увагу: не фортифікаційні споруди зразка 1941-1942 рр., а те, що сьогодні потребує сучасна оборонна наука – глибоко ешелонована оборона з танковими позиціями, з механізмами захисту від систем залпового вогню, з сучасною комунікацією, з чіткою взаємодією всіх підрозділів, які задіяні в антитерористичній операції, зі спеціальною зоною, яка дозволяє ефективно застосовувати зброю. Я не виключаю, що найближчим часом доведеться створити особливий режим перебування громадян в зонах, що прилягають до зони антитерористичної операції.

Заслуговує на увагу ініціатива громадськості щодо розробки стратегічного плану та створення інфраструктури для організації так званого партизанського руху. Ми й до цього маємо бути готові, бо береженого Бог береже. Вже сама думка про те, що кожен метр української землі горітиме під ногами окупантів, має стати стримуючим фактором від широкомасштабного вторгнення. Зміцнення обороноздатності – це один із способів боротьби за мир. Ми не прагнемо війни, ми хочемо миру. Але якщо хочеш миру, порох треба тримати сухим.

На кожному з тут присутніх лежить колосальна відповідальність за захист країни. Я впевнений, що сьогодні у нас відбудеться фахова дискусія з цього приводу. Прошу не коливати повітря лише переліком проблем, нам вони дуже добре відомі, а одразу пропонувати шляхи їхнього вирішення в тих умовах і тими ресурсами, які є в нашому розпорядженні.

Ще раз підкреслюю, навіть тема нашого засідання – зміцнення обороноздатності, планування і будівництво фортифікаційних споруд, планування рубежів оборони, перегрупування і забезпечення підвищення більшої ефективності дій наших Збройних Сил і силових підрозділів, все це робиться виключно для одного – ми маємо зберегти мир в державі, і ми це зробимо, я в цьому переконаний, я в це вірю.

Дуже дякую за увагу!

 

ТУРЧИНОВ О.В. – Шановний пане Президенте! Шановний Прем’єр-міністре! Шановні колеги! Шановні представники засобів масової інформації!

Петро Олексійович дуже детально зупинився на тих планах, пріоритетних завданнях, які нам треба реалізувати найближчим часом. Я дуже коротко висловлю свою позицію щодо цього.

Для того, щоб нам правильно все спланувати, нам треба чесно і відверто проаналізувати ті проблеми, які ми мали останнім часом, і зробити відповідні висновки. У першу чергу з тієї трагедії, яка відбулась під Іловайськом. Україна повинна знати однозначну відповідь, які причини привели до оточення і загибелі великої кількості наших героїв. Україна повинна знати, хто своєю недбалістю, непрофесіоналізмом або боягузтвом привів до цих страшних втрат. Тільки чесний і відвертий аналіз, тільки правильні висновки дозволять нам розробити принаймні плани і їх реалізувати.

Ми маємо зараз час припинення вогню, але я переконаний, що всі ми розуміємо, що Російська Федерація не мріє про мир в Україні. І саме тому ми повинні ефективно використати кожну годину цього часу, який ми отримали.

У першу чергу, нам необхідно посилити Збройні Сили, Національну гвардію, всі військові формування, які захищають сьогодні країну, відновити втрати, які ми понесли: втрати людські, втрати зброї, військової техніки. І саме тому всі підприємства, які працюють на оборону країни, повинні в цих умовах переходити фактично на цілодобовий режим роботи.

Ми повинні мобілізувати всі наші дипломатичні можливості, щоб питання військово-технічної допомоги нашої країни стало реаліями найближчих днів.

Ми повинні, безумовно, я підтримую те, що сказав Президент, створити найпотужнішу систему активної оборону вздовж українсько-російського кордону. Це повинна бути лінія активної оборони, яка стане неприступною для наших ворогів.

Сьогодні є реальна проблема, що кожен громадянин має сьогодні загрозу від терористичних, диверсійних актів, які готуються проти нас. Ви знаєте, що велика кількість таких провокаторів, найманців, диверсантів сьогодні закидаються в усі регіони України, і задача всіх наших силових структур – захистити кожного українця, знищуючи цю диверсійну небезпеку. Це одне з пріоритетних завдань, яке треба вирішувати ні завтра-післязавтра, а сьогодні. Українці повинні відчути себе захищеними.

Але ми повинні чітко розуміти, що лінія протистояння продовжує протягуватися не тільки вздовж українсько-російського кордону. Вона не тільки на Сході нашої держави, в Луганській і Донецькій областях, частина з яких досі тимчасово знаходиться під окупацією російських військ, російських найманців і терористів. Лінія протистояння проходить сьогодні вздовж всієї країни, і саме мобілізація всієї країни від Заходу до Сходу, від Півдня до Півночі зможе призвести до нашої з вами перемоги, до повного очищення території нашої держави від тих, хто пробує сьогодні знищити нашу незалежність.

І саме цей пріоритет – головний пріоритет мобілізації всієї країни – повинен стати головною темою сьогоднішнього засідання Кабінету Міністрів.

 

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, пане Президенте, пане Голово.

Підтримуючи виступи Президента і Голови Парламенту, скажу, що в нас є два агресори: перший агресор – Російська Федерація – це зовнішній; другий агресор – внутрішній – корупція, безлад, безвідповідальність, відсутність нормальної організації. І, подолавши цих двох агресорів, ми зможемо перемогти.

Для цієї перемоги потрібні єдність. Як би не було складно, єдність всіх, незважаючи на різні політичні вподобання, навіть незважаючи на виборчий процес, ідеться про долю країни, а не про кількість місць у Парламенті.

Що стосується організаційних питань, то дозволю собі висловити позицію, в першу чергу, по військовій організації. Військова організація України є не що інше, як пострадянське Міністерство оборони. Без радикальних змін у системі туди можна ще десятки мільярдів відправити, і толку не буде ніякого.

Тому перше питання – модернізація військової організації в країні. І для цього нам необхідно отримати не тільки зброю, а фахівців, які здатні змінити якісну логістику військової організації.

Друге, абсолютно правильно, пане Президенте і пане Голово, – лінія Маннергейма чи проект "Стіна", але це оборонні укріплення, які треба будувати дешево і швидко.

Третє питання – щодо національної економіки. Економіка знаходиться у стані війни. Ми можемо внести десятки законів у Парламент, сотні нормативно-правових актів. Ми підготували отакі товсті реформи, отакі менші реформи. Жоден інвестор не зайде в країну, якщо в країну зайшли російські війська з танками, "Градами", кулеметами і диверсантами. Не вирішивши питання зупинки війни, відправки російських військ на бази дислокації, нехай В.Путіна охороняють, і відновлення кордону на території України, ніяка реформа не буде реалізована, тому що війна зараз є основним фактором. Тому країні потрібен мир, і ми зобов'язані зробити все для цього.

У нас є декілька доповідачів. По Міноборони Міністр Гелетей В.В., абсолютно правильно, щоб Арсен Борисович виступив, Нацгвардія, прикордонники, і щоб керівники обласних адміністрацій також виступили з приводу того, що відбувається безпосередньо в областях, яка там реальна проблематика.

Окремо хочу зазначити, ми вчора провели майже останню нараду з приводу підготовки пакету бюджетної реформи і внесення змін до податкового і бюджетного законодавства. Як передбачено Конституцією, Уряд внесе до 15-го числа і Закон "Про Державний бюджет", де чітко визначені мільярдні витрати на оборону, і додаткові закони, які концептуально змінюють бюджетну і податкову політику в країні. Навіть не дивлячись на те, що виборчий процес, а там бюджет не найкращий, точно не агітка політичної сили, але чесний і справедливий. І ми готові доповідати цей бюджет  Парламенті. Сподіваюсь, що розпущений Парламент збереться для того, щоб проголосувати за дані законопроекти.

 

ПОРОШЕНКО П.О. – Дуже дякую за дуже робочий настрій, який сьогодні передбачається на нашому засіданні.

Хочу повідомити останню інформацію, яку я отримав від нашого Головного управління розвідки. 70% військ Російської Федерації відведені за кордон. І це ще одне тверде сподівання, що мирні ініціативи мають гарну перспективу.

І сьогодні саме від нашої спільної ефективної і злагодженої роботи, від нашого об'єднання всієї країни, я підтримую Прем’єр-міністра, залежить, наскільки ефективним буде подальший розвиток подій. Ми збираємося вже зараз навести порядок в організації управління військами, коли лінія фронту оборони буде триматися бригадою. Коли в батальйонах територіальної оборони буде своє завдання і не в безпосередньому зіткненні з противником, а з обороною території. Коли зведені підрозділи Міністерства внутрішніх справ будуть мати свою функцію і утримувати звільнені від окупантів міста. Коли Нацгвардія буде мати виключно свою функцію і займатися притаманними їй, і тільки їй, завданнями.

І я впевнений у тому, що цьому наведенню порядку буде сприяти відновлення миру. І саме сьогодні, я впевнений, що ця координація дій, будівництво рубежів оборони, будівництво відповідних споруд у більшості, до речі, територій, які сьогодні знаходяться за межами АТО, не треба сьогодні розслабитися і думати, що війна не може прийти в будь-куди.

Ми сьогодні маємо бути готовими, і народ України сьогодні потребує чесної і відвертої розмови, в якій ситуації знаходиться країна, які сьогодні перед Україною стоять загрози, яких відповідальних кроків як політиків, так і високопосадовців вона потребує. І я не маю жодного сумніву, нам вдасться це організувати.

Мир буде в Україні, ми все для цього зробимо, все в Україні буде добре, я в це вірю. Дякую!

 

ЯЦЕНЮК А.П. – Шановні представники засобів масової інформації, дякуємо!

 

 

версія для друку