українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Кабінету Міністрів України від 11 березня 2015 року
11.03.2015 | 14:19
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ЯЦЕНЮК А.П. – Доброго дня, шановні колеги!

За декілька годин у Вашингтоні відбудеться засідання Ради директорів МВФ. Нагадаю, що Україна підписала з МВФ всеосяжну й широку програму реформ. Частина попередніх заходів, які мали бути виконані Урядом України, передбачені цією програмою. Я хочу ще раз заявити про те, що всі попередні заходи, які мали бути виконані Урядом України, Парламентом і схвалені Президентом, зроблені. Ми очікуємо на позитивне рішення Ради директорів МВФ, загальна програма 4 роки, обсяг фінансування 25 млрд. дол. США.

На жаль, ці гроші не можуть йти на соціальні виплати – пенсії, зарплати, на жаль, ці гроші не можуть йти безпосередньо на підвищення життєвих стандартів, але ці гроші є запорукою того, що українська економіка почне рости. Ми збільшимо доходи держбюджету, і це дасть можливість нам переглянути і соціальні стандарти в сторону збільшення, створити додаткові робочі місця, стабілізувати економіку країни, збільшити експорт, стабілізувати валютний курс, що вже частково зроблено, і поетапно відновлювати економічне зростання країни.

Як тільки відбудеться засідання Ради директорів, ми відразу проінформуємо про результати цього засідання. Це одне з основних економічних і фінансових питань, яке турбує весь світ, щоб допомогти Україні вижити в умовах російської військової агресії і зробити все для того, щоб Україна стала частиною ЄС, зробити все ади ради для того, щоб Україна вийшла з надскладних військових, фінансових, економічних і соціальних проблем, в яких ми сьогодні перебуваємо.

Я чудово усвідомлюю про те, як складно зараз не просто більшості громадян України, а всій країні. Чудово усвідомлюю про те, що російська військова агресія, війна, неймовірні втрати економіки б'ють по кишені кожного українця. З такими складностями, з якими сьогодні зіткнувся сьогоднішній Уряд і весь український народ, важко навіть порівняти, які країни проходили подібні випробування. Нас часто-густо порівнюють з Польщею на початку 90-х років, тому що те, що робить сьогодні Україна, дуже багато в чому спільне з польськими реформами, які тоді проводилися, і зараз польська економіка стала однією з найсильніших економік Євросоюзу. Є тільки одна відмінність: тоді Польща не воювала з Росією, слава Богу, для Польщі.

Ми проводимо ці складні реформи, які отримують об'єктивно не найкраще сприйняття серед українців на сьогоднішньому етапі. Але я прошу всіх зрозуміти: без сьогоднішніх реформ у нас не буде завтра. І наш Уряд бореться за завтра. Це Уряд, який тут не бореться ні за свої рейтинги, ні за свою популярність, тому що проведення таких реформ в короткостроковій перспективі не додає політичних плюсів. Ми знаємо, на що ми йдемо і на що ми пішли. Ми пішли на ці кроки не заради майбутнього, а заради завтрашнього дня. І тільки тому, що Уряд взяв на себе всю повноту політичної відповідальності за стан справ у країні, тільки тому, що Уряд пішов на ті кроки, які не робилися 20 років, а хтось мусить це зробити, хтось зобов’язаний це був зробити, я для себе прийняв політичне рішення разом з колегами по Уряду: це наша місія і це наше завдання, і ми це робимо. Саме тільки тому і МВФ сьогодні розглядає питання про надання серйозної фінансової допомоги країні.

У нас проти українських реформ, які робляться Урядом, Парламентом і схвалюються Президентом, виступає Володимир Путін  (три дні тому він зробив публічну заяву – йому, бачите, українські реформи не подобаються), Опозиційний блок, які привели країну до стану банкрутства, з якого ми витягуємо її, та ще група політиканів, які хочуть заробити дешеві політичні рейтинги на країні, що знаходиться в стані війни.

За наші реформи виступає "Велика сімка" з публічними заявами і підтримує все, що зроблено сьогоднішнім Урядом України, виступають наші американські, європейські партнери з публічними заявами. І вони, власне кажучи, допомагають країні сьогодні вийти з цієї дуже важкої ситуації.

Але я хочу всіх запевнити, що ми вийдемо з неї. І я хочу попросити тільки одного – витримки, розуміння і єдності. Давайте думати вже не про себе, а про наших дітей і про майбутні покоління, і про те, як витягнути країну з цієї прірви. Іншого рецепту не існує. Якщо в когось є – нехай вийде і розкаже, і ще під це 25 млрд. дол. привезе. А то тих, які розповідають, надто багато в країні. Робити ще б і на себе відповідальність брати – було б дуже важливо.

І тому цей Уряд на себе взяв цю відповідальність. І я хочу публічно подякувати членам українського Парламенту, які також взяли на себе політичну відповідальність. Президент України, який приймав надактивну участь у наших перемовинах з МВФ і допомагав досягнути компромісу, і українцям, які зараз в цей складний і буремний час разом з своєю країною готові пройти ці випробування задля майбутнього.

Тому я окремо повідомлю про рішення Ради директорів. Ми з Наталкою (Міністр фінансів України Наталія Яресько – ред.) очікуємо, яке це буде рішення, який обсяг першого траншу. Тільки одразу всіх також попереджую, що це не закінчення, це тільки початок складного, але правильного шляху. Нам далі треба від дня до дня виконувати нашу програму змін в країні.

Окремо щодо змін я хотів би по енергетичному сектору також всіх проінформувати. У нас 20-го числа плануються тристоронні переговори щодо постачання природного газу в Україну. Нагадаю ще раз всім, що ми не погодились в червні на російські вимоги. І саме тому ми платимо не 485 дол. за газ, навіть не 385 дол. за газ, а ціна першого кварталу була вже 325, і я сподіваюся, що 20-го числа будуть проведені переговори з нашими європейськими партнерами за участю Росії для того, щоб досягнути домовленостей про постачання природного газу в літній період. Ідея наступна: влітку ми повинні максимально закачати газ в наші сховища. Це перше.

Друге. Перехід до придбання природного газу з країн-членів Євросоюзу – це пріоритетне завдання. Дешевше і стабільніше. Росія буде залучатися одним з постачальників, але диверсифікація джерел постачання газу – це ключове завдання.

Окремо я хочу зараз публічно звернутися до мерів міст і органів місцевого самоврядування.

Я три тижні тому дав вказівку Віце-прем’єр-міністру – Міністру регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, щоб провести селекторні наради і навести лад у теплопостачанні в областях. На вулиці +14 – і батареї +50. Відповідно до закону це компетенція органів місцевої влади – прийняти рішення про зменшення температури теплоносія і про зупинку обігріву повітря. У мене складається враження, що окремі теплопостачальні компанії умисно зацікавлені в тому, щоб обігрівати атмосферу і виставляти рахунки українцям за дороге теплопостачання і за високі комунальні тарифи. 

Я вимагаю від органів місцевого самоврядування відповідальності, терміново прийняти рішення по тих регіонах, де це вже дозволяють температурні режими, щодо зупинки обігріву атмосфери і відправлення рахунків українцям, які потім будуть платити не зрозуміло за що.

Мінрегіон прошу мені доповісти конкретно, по яких областях, по яких теплокомуненерго прийняті рішення щодо економії людських грошей і відповідно природного газу. І Міністра енергетики та вугільної промисловості прошу взяти в цьому найактивнішу участь.

Тепер по питаннях, які сьогодні буде розглядати Уряд. Два питання, які турбують країну. В першу чергу, це сфера національної безпеки і оборони та реформа правоохоронної діяльності.

Арсен Борисович Аваков і Міністерство внутрішніх справ разом з нашими американськими партнерами розпочали широку програму реформ у Міністерстві внутрішніх справ – реформу української міліції. Я думаю, що ми на наступний тиждень чи через тиждень, Арсене Борисовичу, вже покажемо перші результати по місту Києву. Але безпека громадян і нова якість української міліції – це те, чого очікують українці, щоб їх захищала нова проєвропейська українська міліція.

Тому я просив би, Арсене Борисовичу, щоб Ви доповіли Уряду і народу України про Вашу співпрацю із Сполученими Штатами Америки щодо реформи правоохоронної системи. Я знаю, що ми угоду повинні підписувати з американцями. Тому я просив би, сьогодні на Уряді ми тоді затвердимо угоду.

 

ДОПОВІДЬ АВАКОВА А.Б.

 

ЯЦЕНЮК А.П. – Друге питання порядку денного Жданов І.О., тому що ми в основному займаємося питаннями оборони, безпеки, соціальними, фінансовими, а забуваємо про найосновніші – про здоров'я.

Я дякую Ігореві за те, що він підготував своє бачення нової концепції розвитку фізичної культури і спорту для того, щоб нація була здорова і сильна.

 

ДОПОВІДЬ ЖДАНОВА І.О.

 

ЯЦЕНЮК А.П. – Дуже дякую за те, що Ви (медалі потрібно віддати) дуже практично і прагматично підійшли до реформи системи, де Ви просто прийняли рішення віддати повноваження і дати можливість спортсменам самостійно керувати своєю галуззю, а наша функція – тільки їм допомагати, а не заважати.

Третє питання, яке сьогодні розглядається, – це Україна стає асоційованим членом Рамкової програми Європейського Союзу з наукових досліджень – це "Горизонт 2020".

Я б попросив Міністра освіти і науки, Сергію Мироновичу, розкажіть, що це і як ми будемо розвивати українську науку і українські інновації.

 

ДОПОВІДЬ КВІТА С.М.

 

ЯЦЕНЮК А.П. – Я Вас що хотів би попросити? Зберіть керівників вищих навчальних закладів і науковців. Треба все дуже детально "розжувати": який доступ, що треба зробити, всю технологію – для того, щоб кожну можливість для запровадження інновацій і наукових та прикладних досліджень ми використали. Тому що нам треба думати про майбутнє. А наше майбутнє – це високий IQ і мізки, які дають можливість проводити зміни.

Тому я Вас дуже прошу, зберіть.

Ще одне з питань порядку денного. Вчора ми проводили нараду. Нагадаю, що Верховна Рада прийняла заяву про передачу до юрисдикції Гаазького трибуналу розслідування міжнародного злочину, який вчинений Російською Федерацією по відношенню до України, а саме анексія Криму та російська військова агресія на території Східної України.

Для того щоб міжнародні прокурори змогли розглянути заяву і почати провадження, Генеральна прокуратура, СБУ, Мін’юст збирають належну доказову базу, щоб притягнути до відповідальності всіх, хто винні у вчиненні нападу на Україну, в анексії Криму і в тисячах жертв, які спричинені російською військовою агресією.

Мені натрапив цікавий трейлер до фільму. Якось він так називається "Крым. Путь куда-то" – то ли на Родину, то ли в пропасть. Я подивився цей трейлер. Я дуже прошу Мін’юст відправити цей трейлер до Гаазького трибуналу. І було б дуже важливо, щоб весь фільм, який з'явиться, також був відправлений до Гаазького трибуналу, оскільки цим фільмом повинні зацікавитися міжнародні прокурори та слідчі. Цей фільм дає відповідь на питання, хто давав вказівки по захопленню української території в Криму, по порушенню міжнародного права і хто за це несе відповідальність.

А ми свій фільм будемо знімати в реальності. Буде називатися "Крым: преступление и наказание".

І тому Мін’юсту разом з усіма зацікавленими органами: виконуємо парламентську постанову по збору доказів і невідкладному відправленню цих доказів до Гаазького трибуналу.

Окремо питання щодо захисту наших майнових інтересів. Нагадаю, що Українська держава звернулася до Європейського суду з прав людини з приводу незаконної анексії Криму, і ми судимо Російську Федерацію за незаконну анексію Криму. Два позови в Європейському суді з прав людини. МЗС України розпочало консультації, перший етап таких консультацій завершений. Планується другий етап консультацій і подача, відповідно до міжнародного законодавства, позову до Міжнародного суду ООН проти Російської Федерації за порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з тероризмом.

Ми розглядаємо всі можливі міжнародні правові заходи щодо притягнення Росії до відповідальності.

З майнових питань також розпочаті процедури щодо подання позовів приватними суб’єктами по відношенню до Росії за незаконну націоналізацію майна українських компаній на території АР Крим.

Ми зараз звертаємося до Парламенту щодо прийняття Закону "Про юрисдикційні та майнові імунітети іноземної держави". Назва складна, спробую просто пояснити. Ми рухаємося до Європейського Союзу, і тому українське законодавство повинно відповідати європейським стандартам. Наприклад, як в Данії, Фінляндії, Греції, Норвегії, Німеччині, Франції, Австрії, Бельгії, Італії, інших країнах, не членах Європейського Союзу, це є Австралія, Аргентина.

Цей закон дає можливість судити іноземні держави в українських судах в тому випадку, якщо такі іноземні держави вчинили незаконні дії по відношенню до українських громадян чи до українських компаній, в тому числі якщо такі іноземні держави конфіскували чи націоналізували українське майно на будь-якій території.

Цим ми приводимо українське законодавство до європейського, і цим ми даємо можливість українським громадянам і українським компаніям захищати свою власність, яка в тому числі була незаконно націоналізована на території АР Крим. І прошу Парламент підтримати цю пропозицію Кабінету Міністрів України.

Міністерство юстиції прошу бути готовим доповісти в Парламенті про необхідність прийняття цього законопроекту і після прийняття даного закону вжити всіх правових заходів по захисту майнових інтересів українських компаній, українських громадян і в цілому української держави.

Дякую засобам масової інформації! Переходимо до інших питань.

 

 

версія для друку