українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року
22.09.2016 | 15:51
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги! Розпочинаємо засідання Уряду.

Перше, я хотів би сказати, що вчора відповідно до Регламенту ми представили з вами проект бюджету – проект чесного бюджету на 2017 рік, провели відповідне обговорення в українському Парламенті. Я вважаю, що і представлення, і обговорення було достатньо продуктивним. Зараз дуже важливо, щоб бюджетний процес на майданчику Парламенту супроводжувався відповідними міністрами.

Тому я просив би, щоб кожен з вас взяв участь у засіданнях всіх профільних комітетів, у тому числі йдеться і про розгляд питання про Державний бюджет, проект Державного бюджету на 2017 рік. Дуже важливо, щоб у цих засіданнях постійно були присутні Міністр, або заступники Міністра фінансів для того, щоб ми провели максимально конструктивний діалог з народними депутатами. Я переконаний в тому, що ми зможемо знайти консолідацію і Парламенту, і Уряду для того, щоб прийняти в ті терміни, які визначені, Державний бюджет на 2017 рік.

Я вчора сказав це у Парламенті, сьогодні хочу підкреслити, що декому напевно хочеться перетворити нормальний відкритий, публічний, ефективний процес створення національного бюджету на наступний рік на шоу «покемонів». Тому я думаю, що ми не допустимо, я переконаний в цьому. А той, хто хоче влаштовувати такі шоу, може це робити самостійно, і ми будемо дивитися на це шоу просто, як на розвагу, а не як на державницьку позицію.

Також хотів би підкреслити, що сьогодні ми на Уряді розглянемо питання подальшої реформи децентралізації. Я думаю, що за 2014-2016 роки ми провели достатньо активну фазу початку самої реформи. І хотів би підкреслити, що ця реформа є надзвичайно важливою, ключовою, коли громади отримують можливості, фінанси, повноваження на розвиток своїх територій, коли у містах, селах, районах, областях будуються дороги, школи, садочки, інша інфраструктура. Це все те, що ми зробили як початок – тільки початок самої децентралізації. І я пишаюся тим, що в 2014 році безпосередньо очолив цей процес і спільно із своєю командою ми розпочали реформу, яку потрібно було розпочати від початку нашої незалежності. Я думаю, що сьогодні ми мали б зовсім інший рівень і економіки, і нашої міці як європейської держави. Сьогодні ми почуємо подальші кроки, які буде рекомендувати Мінрегіон.

Хочу підкреслити, що в рамках децентралізації на минулому тижні розпочато новий проект 100 млн. євро Євросоюзу, які будуть спрямовані на продовження цієї реформи – реформи з децентралізації, підвищення інституційної спроможності. Будуть інші інфраструктурні проекти, які будуть підтримуватися саме цим проектом. Це є ще один додатковий крок вперед.

І те, що ми зберігаємо повноцінну систему фінансової децентралізації в проекті бюджету на 2017 рік, є добрим сигналом для громад. Головне, що ми  сьогодні маємо вже охочих на продовження процесу об'єднання територіальних громад, і сотні громад сьогодні очікують таких рішень. І сьогодні Уряд прийме рішення про виділення коштів на фінансування виборів у таких громадах. Треба команді громад, які хочуть об'єднатися для того, щоб бути успішними, дати можливість це зробити в якомога стислі терміни.

Сьогодні ми приймемо ще одне рішення щодо переведення від Мінекономрозвитку під управління Кабінету Міністрів компанії "Нафтогаз України". Ви знаєте, що на минулому тижні Мінекономрозвитку прийняло технічне рішення в рамках своїх повноважень щодо управління трансгазом і "Нафтогазом", але ця проблема ще раз сфокусувала на тому, що система "Нафтогазу" має бути реформована, що ми маємо створити повноцінні публічні відкриті компанії, що ми маємо покращити систему публічного управління, корпоратизації цих підприємств. Тому виведення на рівень управління Кабінету Міністрів тільки пришвидшить цей процес – процес роз'єднання і транзиту газу і зберігання його, і добутку газу для того, щоб максимально ефективно побудувати цю систему. І ми сьогодні спільно з нашими партнерами (і Світовий банк, і ЄБРР, інші міжнародні партнери) створили спільну робочу групу, де ми зможемо напрацювати план підвищення ефективності управління самого "Нафтогазу", і будемо це робити в найближчі терміни, коли ця група напрацює спільне бачення подальшого розвитку цього державного підприємства, стратегічно важливого для нашої держави.

Ще одне питання, яке ми сьогодні будемо з вами приймати, – це питання відновлення роботи Одеського припортового заводу. Ми сьогодні приймемо необхідні рішення, які дадуть можливість ОПЗ відновити з 1 жовтня свою роботу. А також ми маємо з вами прийняти необхідні рішення для того, щоб процес приватизації в країні був абсолютно публічним, відкритим, і щоб ми це зробили на якомога вигідніших умовах для української держави, для українського народу.

Тому питання приватизації є одним з пріоритетів. Тому що я говорив і ще раз хочу підкреслити, що на більше ніж 3 тис. підприємств державної власності, більшість з яких абсолютно не становлять жодного державного пріоритету, на цих підприємствах сьогодні процвітає, на превеликий жаль, кумівство, корупція, хабарництво, неефективне використання державних ресурсів. З цим потрібно покінчити.

Тому наше завдання, що все те, що має важливе стратегічне значення, наприклад, як “Нафтогаз”, має бути державною компанією для того, щоб забезпечити державний інтерес. А все те, що не є стратегічно важливим для держави, має бути просто офіційно публічно відкрито продано для того, щоб ці підприємства через інвестиції, які в них прийдуть, отримали нове дихання, щоб отримали збільшення робочих місць, збільшення вироблення власної продукції і так далі. Це проходили всі успішні країни, і ми маємо цей процес теж пройти.

Сьогодні ми приймемо рішення, внесене Міністерством фінансів, про випуск облігацій, як державної позики під гарантії Сполучених Штатів у розмірі 1 млрд. дол. США. Це буде означати, що до кінця місяця цей ресурс вже надійде в Україну.

Але нам потрібно прийняти ряд рішень. Тобто фактично транш, який був отриманий від Міжнародного валютного фонду, був зразу зарахований у валютні резерви нашої країни для стабілізації ситуації. І безпосередньо все те, що стосується сьогодні гарантій Сполучених Штатів, це дасть можливість нам утримувати макроекономічну і фінансову стабільність. Але дуже важливо, що ми закладаємо в бюджеті 2017 року економічне зростання.

Ми можемо скільки завгодно зовні залучати кошти, але ми маємо розуміти, що врешті-решт ми повинні стати економічно самодостатніми для того, щоб ми не потребували жодних запозичень. І це є пріоритет нашої роботи. Нам треба відновити зростання нашої економіки. Нам потрібно зробити все, щоб сума запозичень, які отримувала Україна протягом 25 років, знижувалася. Відповідно це можливо тільки тоді, коли ми забезпечимо економічне зростання.

Тому пріоритет Уряду залишається незмінним – це створення умов для залучення інвестицій, для підвищення споживання на внутрішньому ринку товарів і послуг та безпосередньо наш надважливий напрямок роботи – підвищення спроможності щодо українського експорту. В принципі, ми над цим питанням працюємо і будемо мати гарні результати.

Окремо декілька питань по Донбасу. Сьогодні ми приймемо рішення і розблокуємо можливості фінансування, відновлення по територіях на Донбасі, які ми сьогодні контролюємо і на яких є необхідність відновлювати соціальну сферу. Такі проекти є, і сьогодні таке рішення буде прийнято.

Окремо Мінсоцполітики сьогодні внесе пропозиції про те, щоб ми створили реєстр внутрішньо переміщених осіб, що є дуже важливим питанням. Оскільки є облік, ми тоді розуміємо, скільки внутрішньо переміщених осіб, які потреби у цих людей. Ми маємо все зробити для того, щоб, використовуючи інструмент, який буде сьогодні презентований Міністерством по внутрішньо переміщених особах і тимчасово окупованих територіях, при залученні донорської підтримки, об'єднанні всіх ресурсів і можливостей міжнародних фондів зробити таким чином, щоб і потурбуватися про інтеграцію територій, і також підтримку внутрішньо переміщених осіб у такий важкий і достатньо складний життєвий період для тих людей, які були вимушені внаслідок російської агресії залишити свій будинок, свій дім.

Ми розуміємо, що в такі моменти ми маємо завжди бути дуже чутливими і завжди турбуватися про тих, кому потрібна наша підтримка і допомога.

Першим питанням я пропоную, щоб ми сьогодні розглянули питання щодо децентралізації. Наступним питанням буде питання про стан реформування системи виконання покарань, ви знаєте, що ця реформа розпочалася. І далі відповідно до порядку денного, який сформовано за поданням міністрів, ми продовжимо розгляд питань порядку денного.

 

версія для друку