українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана на засіданні Уряду від 5 жовтня 2016 року
05.10.2016 | 15:15
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, колеги! Розпочинаємо засідання Уряду.

Перед тим хотів би декілька слів сказати. Щойно почув, що з трибуни парламенту два народних депутати споріднених політичних сил: "Опозиційний блок" – Юрій Вілкул і "Батьківщина" – Юлія Тимошенко, заявили про те, що в українців за несплату коштів за житлово-комунальні послуги забирають квартири. Хочу сказати, шановні колеги, русизмом: типун вам на язык.

Я хочу підкреслити, що сьогодні в Україні ніхто ні в кого за несплату житлово-комунальних послуг не забирає квартири. А якщо, не дай Бог, хтось дозволить собі простягнути свої брудні руки до українських громадян, які живуть у своїх помешканнях, використовуючи борги за житлово-комунальні послуги, ми як Уряд України по цих брудних руках дамо, і захистимо кожну українську родину.

Тому я хотів би сьогодні звернутися до всіх і сказати, що це чергова брехня з трибуни Верховної Ради України, яка не має під собою жодних підстав.

І друга позиція, про яку я би хотів сьогодні сказати. Я вже один раз цитував меморандум з Міжнародним валютним фондом у парламенті, коли мова йшла про ціну на газ, коли Ю.Тимошенко підписала меморандум, у якому записала, що вона буде піднімати ціну на газ до імпортного паритету ціни.

Хотів би сьогодні зачитати ще один пункт меморандуму, який підписала Юлія Тимошенко. Якщо дозволите, він такий великий, його потрібно буде, я думаю, ще дуже часто читати для того, щоб українські громадяни відрізняли, де є зерно, а де є лушпиння від цього зерна. Тому деякі вислови наших "політичних діячів" носять абсолютно брехливий характер.

Читаю вам пункт: "Вважаємо також за важливе наголосити, що нагальна потреба у запровадженні структурних реформ в Україні не випала з нашого поля зору", – це заявляє Юлія Тимошенко. "На наш погляд, можна виділити кілька заходів, що матимуть вирішальне значення у найближчій перспективі, в тому числі створення працюючого ринку сільськогосподарських земель".

Юлія Тимошенко в 2008 році взяла на себе зобов'язання продавати українську землю. Ось підпис і ось меморандум. Тому я просив би кожен раз при нагоді українським громадянам і суспільству ставити це питання політику, який думає, що у людей дуже коротка пам`ять.

Тепер я хотів би сказати декілька слів щодо позиції по ринку земель нашого Уряду. Ми вважаємо, що без широкого обговорення моделі ринку земель в Україні жодних рішень про запровадження продажу землі бути не може. Хочу підкреслити, що мораторій на заборону продажу сільськогосподарських земель в Україні діє, незалежно від того, буде його продовжувати парламент, чи ні, він діючий до тих пір, поки український парламент не прийме рішення про обіг земель.

І тут маса варіантів. Таких ринків земель чи таких моделей ринків земель по світу є понад 50. Якщо Україні і потрібна модель, то така, яка захистить реальних землевласників, яка не дасть 3, 5, 7-ми родинам скупити всю землю в Україні, і ми категорично проти того, щоб так відбулося. Саме головне – потрібно провести широкі консультації з власниками земель. І тільки тоді можливо сказати, що ми можемо виходити на модель, яка широко обговорена, яка зробить українців багатшими, а не біднішими, і тільки тоді можливо брати на себе якусь історичну відповідальність.

Тому хочу підкреслити, що ми як Уряд України українських громадян образити не дамо. Ми нікому не дозволимо спекулювати українською землею, ми нікому не дозволимо створювати модель, яка може нанести шкоду українським громадянам і власникам українських земель. Ми будемо чесними, відвертими, будемо виконувати волю українського народу. І це буде максимально професійно.

Тому я вчергове навів два приклади, які свідчать про те, що можна змінити імідж, можна намагатися змінити риторику, але нутро залишається старим і фальшивим, про що є свідченням документи. Мені не дуже приємно про це говорити.  Було б краще говорити щось приємне і я тут можливо сказав би. Знаєте, буквально вчора, позавчора і на минулому тижні я зустрічався з фракціями "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт", "Самопоміч", групою "Воля народу", групою "Відродження" народних депутатів, вчора була зустріч з фракцією Радикальної партії О.Ляшка. Ми зустрілися, поговорили про економіку, економічне зростання, зростання зарплат, багато речей, які дозволять Україні змінюватися. Це була дуже предметна, конструктивна розмова. Ми обговорили проект бюджету, пріоритети.

Ми відповідаємо на професійні запитання без популізму і працюємо над тим, щоб змінювати Україну. І я переконаний в тому, що ми змінимо Україну. Я не бачу сьогодні жодних проблем з тим, щоб Україна відбулася як європейська, економічно сильна, оборонно сильна 45-мільйонна держава. Нам потрібно тільки більше об'єднань навколо абсолютно прозорих, правильних рішень, які будуть розкривати потенціал країни, а людей робити заможнішими, щоб врешті-решт люди були в спокої від того, що ситуація буде змінюватися тільки в кращий бік.

Тому я  хотів подякувати депутатам за конструктив. Є деструктивні, але їх меншість. Абсолютна більшість – це абсолютно конструктивні зустрічі, конструктивна робота. Подивіться на вчорашній пленарний день, скільки було прийнято необхідних рішень, в тому числі і в промисловій політиці, і по технологічних парках, і по екології. Це були ініціативи й Уряду, і депутатів. Це абсолютно нормальний спільний процес. Тому я буду всіляко цьому сприяти, щоб у нас був конструктивний діалог.

Сьогодні ми вносимо на розгляд засідання Уряду ряд ініціатив, на декількох я би хотів зупинитися.

Перша позиція – зміни до Податкового кодексу. Мінфіном протягом чотирьох місяців велася серйозна робота щодо обговорення змін у Податковому кодексі, які дадуть можливість нормально працювати  українському бізнесу. Радянська система, яка ще поки що до кінця не викорінена, передбачала таке: створити таку систему, наприклад, податкову, за якої кожен, хто займається бізнесом, вже комусь щось винен, а державний апарат, який має функції держави, – податківець, інший контролер, може прийти і будь-кого, зловживаючи, притягнути до відповідальності і починати на них тиснути.

Тому наше завдання – зробити такий Податковий кодекс, який би був абсолютно нормально сприйнятий в бізнес-середовищі, який би дав можливість забезпечити якісне економічне зростання і, головне, був би антикорупційним.

Я хочу сказати, що той кодекс, який сьогодні напрацьований, а він напрацьований спільно з громадськістю, експертами, є антикорупційним податковим кодексом, де будуть ліквідовані податкові ями, всі тіньові схеми, більшість їх щодо виведення з обігу безготівково коштів, обнал так званий, який процвітає, на жаль. І хотів би сказати, що наше завдання – забезпечення економічного зростання. Український бізнес, іноземний бізнес, він хоче інвестувати в Україну, тому що ми маємо колосальні можливості.

Чому сьогодні цей процес трошки стриманий? Тому що люди хочуть мати повну довіру до держави, до інституцій, до законодавства, до правил, яких абсолютно всі притримуються – і влада в першу чергу, і бізнес. Довіра до влади від бізнесу вимірюється дуже простим показником – обсяг, кількість сплачених добровільно податків.

Тому наше завдання сьогодні, щоб системи ведення бізнесу були європейськими, сучасними і адекватними. Тому я б хотів сказати, що ці зміни до Податкового кодексу носять в першу чергу антикорупційний характер. Переконаний в тому, що вони є давно очікуваними. Багато разів ми обговорювали ці ініціативи під головуванням Президента на Національній раді реформ, і одна з основ, ми це сьогодні почуємо, – це законопроект № 3357, який був народжений в стінах українського парламенту.

Тому можливо сказати про те, що після попередніх обговорень і нарад в Національній раді реформ, і серед експертного середовища, об'єднань бізнесу цей кодекс є очікуваним, і ми будемо все робити для того, щоб якомога швидше він був прийнятий і реалізований.

Хочу сказати, що ці механізми мають сприяти більш швидкому економічному зростанню. Ми розуміємо всі, що 1, 2, 3% – це добре, коли є зростання, але ми точно розуміємо, що ми можемо вдвічі і втричі збільшити економічне зростання за рахунок правильної організації системи управління, створення нормального клімату для інвестицій в робочі місця, в український продукт, в тому числі захищаючи наші торговельні інтереси по всьому світу.

Хотів би підкреслити, що ми маємо розуміти, що у нас в тіні сьогодні більше 50% ВВП. Це за  різними оцінками від 40-ка до 60-ти, я беру середній показник. Тому такі зміни будуть стимулювати детінізацію, тому що коли працює ланцюг: вкрали кошти – недоплатили до бюджету – перевели в готівку – вивели, якщо ми закриємо цей ланцюг, ніхто не зможе скористатися можливостями цих зловживань.

Хотів би подякувати і асоціаціям бізнесу, і Торгово-промисловій палаті, і УСПП, і Спілці українських підприємців, і Американській торгівельній палаті, і Європейській бізнес-асоціації, бізнес-консультантам, бізнес-омбудсменам – всім тим, хто брав участь в обговоренні та напрацюванні цих рішень. Тому сьогодні ми їх заслухаємо.

Я би пропонував, щоб ми після того, як заслухаємо та приймемо рішення Урядом, направили ще раз до наступного пленарного тижня, я б ініціював проведення позачергового засідання Національної ради реформ, де розглянути це питання для того, щоб ми на наступний пленарний тиждень могли вже внести цей документ в український парламент.

І наступна ініціатива, про яку я хотів би сказати, це наша спільна ініціатива з громадським сектором – це антикорупційна ініціатива. Ми вводимо абсолютно нову традицію в роботі українського Уряду. По кожному міністерству напрацьований план антикорупційних заходів. Під цим планом стоїть підпис кожного міністра. Це означає, що ми беремо публічно на себе зобов’язання бути відкритими, прозорими та впроваджувати антикорупційну політику.

Я завжди притримувався думки, що прозорість, відкритість, зрозумілі процедури будуть знижувати будь-які ризики корупційних проявів. Тому наше з вами завдання – змінювати систему, а завдання антикорупційних органів – ловити хабарників і корупціонерів. А ми маємо змінити систему таким чином, щоб вона була доброзичливою, відкритою і некорупційною. Тому сьогодні ми цей план затвердимо, і 9 грудня кожен міністр прозвітує про цю роботу.

Хочу підкреслити, що дуже важливо, що ця робота була спільною з безпосередньо громадськістю – Реанімаційний пакет реформ, Transparency International, іншими громадськими організаціями, експертами, які брали безпосередню участь. Я думаю, що це безпрецедентно, коли громадський сектор спільно з Урядом напрацьовують спільний план дій щодо нашої антикорупційної політики. Головне – виконувати. І ця традиція має бути вже щорічною.

9 грудня є День боротьби з корупцією. Я би хотів, щоб кожного 9 грудня Уряд, обласні адміністрації, міські ради виходили та звітували про те, що ними зроблено і як вони зменшили будь-які корупційні ризики в своїй діяльності.

Я переконаний в тому, що це буде абсолютно позитивно з точки зору і сприйняття тих послуг, які надають державні органи влади, і найголовніше, що ми вичистимо від усякої нечисті органи влади, які покликані на те, щоб обслуговувати громадян, а не навпаки. Тому це наше головне завдання.

Хотів би підкреслити, що порядок денний сформовано за пропозиціями міністерств і рішеннями відповідних урядових комітетів, і запитати, чи будуть пропозиції до порядку денного. Немає пропозицій.

Тоді є пропозиція ухвалити порядок денний і перейти до розгляду питань.

версія для друку