українська російська англійська
Вперше у НУОУ відбувся міжнародний симпозіум "Розвиток картографічної діяльності та геоінформаційних систем для потреб безпеки й оборони"
08.10.2016 | 10:52
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ

Захід, на який були запрошені фахівці державних, громадських та комерційних організацій, спеціалізованих вищих навчальних закладів, відбувся при підтримці Громадської організації «Картографічна сотня» та Асоціації «Українська Оборонна та Безпекова промисловість».

Симпозіум проводився у форматі коротких доповідей і презентацій за тематичними блоками. Детальне обговорення по кожному напрямку продовжувалося жвавою дискусією, що дозволило учасникам зрозуміти проблемні зони картографічної діяльності та геоінформаційних систем (ГІС), а також спланувати напрямки дій щодо вдосконалення та розвитку подібних систем в Україні.

Актуальність теми міжнародної зустрічі обумовлена тим, що під час анексії Криму та на початку військових дій в Україні наші військовослужбовці мали застарілі дані місцевості, особливо східного регіону держави. Незважаючи на великий обсяг робіт та обмеженість у часі, військовим частинам топографічної служби все ж таки вдалося налагодити єдиний виробничий процес щодо створення оновлених картографічних даних для потреб Збройних Сил України.

«Військові топографи змогли оновити, підготувати до видання та надрукувати необхідними тиражами топографічні карти на території Донецької та Луганської областей, що можна співвіднести з площею такої держави, як Нідерланди. За останні два з половиною роки у війська видано понад 21 мільйон примірників карт різних видів і масштабів. Але проблематика видання карт залишається актуальною. Орієнтованість України на Євроатлантичну інтеграцію змушує нас нарощувати обсяги завдань щодо створення картографічних даних, які відповідають стандартам НАТО», – підкреслив Сергій Прищепа, заступник начальника Центрального управління воєнно-топографічного та навігації Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України.

Фахівці звернули увагу на проблемні питання створення ГІС (геоінформаційних систем) тактичного рівня Збройних Сил України. За словами доповідачів, незважаючи на позитивний світовий досвід та реальні потреби армії, рівень застосування ГІС-технологій в управлінні військами (силами) в операціях (бойових діях) залишається недостатнім.

«Без вирішення проблеми створення і використання у Збройних Силах України автоматизованих систем управління військами та зброєю немає перспектив також для розвитку картографічної діяльності та ГІС. Пропозиції Національного університету оборони України щодо створення автоматизованої системи управління військами для Збройних Сил України полягають в об’єднанні зусиль усіх зацікавлених організацій і установ з метою створення дослідного зразка системи на основі АСУВ «Славутич». Якщо розпочнеться створення дослідних зразків АСУ військами та зброєю, автоматично будуть вирішуватися й проблеми картографії та використання ГІС», – впевнений Петро Стужук, завідувач науково-дослідної лабораторії розроблення, впровадження та супроводження засобів автоматизації управління військами.

Серед запрошених були й іноземні гості – представники Національного центру дистанційного зондування та геоінформатики “ГІС-Сентрас” (Литва), AIRBUS Defense and Space (Франція), Представництва НАТО в Україні, які під час виступів та обговорень поділилися міжнародним досвідом використання топогеодезичних даних у сфері оборони та національної безпеки, а також способами оптимізації виробництва карт.

Організований з ініціативи громадських організацій захід став яскравим прикладом партнерства держави та суспільства, та мав меті звернути увагу на системний підхід до роботи у секторі картографії, комунікації та управління боєм. Організатори та учасники міжнародного симпозіуму планують проводити подібні зустрічі два рази на рік.

 

версія для друку