українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 року
09.11.2016 | 18:32
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Доброго дня, шановні колеги! Порядок денний вам роздано.

Ми сьогодні розглянемо ряд важливих питань. Окремо хотів би підкреслити три блоки цих питань. По-перше, ми маємо сьогодні прийняти два важливих рішення для можливості встановлення чесних цін на ліки в країні. Я не розумію, чому в Україні ліки на десятки або сотні відсотків дорожчі, ніж в країнах, з якими ми сьогодні межуємо. Це говорить тільки про те, що всі ті, хто займався ліками в Україні, використовуючи монопольне становище, робили ціни абсолютно неприйнятними і нечесними по відношенню до українських громадян.

Ми в цьому питанню маємо поставити крапку. Як ви знаєте, одне з перших рішень, яке нам вдалося за підтримки українського Парламенту прийняти, – провести дерегуляцію на рівні закону щодо реєстрації якісних ліків в Україні. Наступний крок – ми маємо створити умови для того, щоб утворення ціни на ліки було справедливим. Не може так бути, що один і той же препарат, наприклад, у Польщі коштує, умовно кажучи, 50 грн., а в Україні той самий препарат коштує 150 грн. Ми розуміємо, що на цьому просто десятиріччями збагачувалися ті, хто був попередником на фармацевтичному ринку між виробниками і споживачами.

Ми в цьому питанні маємо поставити крапку. І сьогодні МОЗ, в.о. Міністра презентує рішення Уряду щодо встановлення системи референтного ціноутворення, тобто ми беремо п'ять країн (Польща, Латвія, Словаччина, Угорщина, Чехія) за діючою речовиною, не за комерційною назвою препарату, а за діючою речовиною ми встановлюємо по цих п'яти країнах середню ціну, яка в тих країнах, і в Україні ціна на ці препарати, на ці компоненти не може бути вищою, ніж середня, яку ми вирахували по тих країнах.

Я думаю, що всі з цим погодяться, що це абсолютно справедливо і це має призвести до зниження цін на ліки. Кожного разу, коли ми починаємо займатися такими системними рішеннями, ми відчуваємо опір: опір і системи, і тих, хто на цьому завжди заробляв шалені статки. І до цих рішень, які ми сьогодні ухвалимо, ми йшли не один місяць, тому що постійно хтось нам намагався заважати, збити нас зі шляху, виписати не таким чином, щоб ці рішення працювали.

Сьогодні ці рішення є абсолютно чіткими. І я розраховую на те, що всі представники фармацевтичного ринку в країні, я хочу звернутися до всіх представників фармбізнесу в Україні, я дуже прошу вас віднестися до цього з розумінням, не шантажувати Уряд і українське суспільство, а прийняти правила, які дозволять при справедливій ціні вам працювати та отримувати свої прибутки. Але українські громадяни отримають доступ до справедливих цін на всі необхідні ліки по трьох категоріях: серцево-судинні захворювання (гіпертонія); питання цукрового діабету і питання астми (лікування хворих на астму). Причому ми не будемо встановлювати на назви препаратів, а тільки на діючі речовини. Це означає, що десятки й сотні тисячі препаратів будуть регулюватися по такій справедливій ціні.

І наступна позиція. У проекті бюджету на 2017 рік ми закладаємо 0,5 млрд грн на реімбурсацію, на те, щоб компенсувати хронічно хворим по тих же трьох групах вартість ліків для лікування. Це означає, що хворі на гіпертонію, цукровий діабет другого типу і хворі на астму отримають державну підтримку на компенсацію вартості ліків для свого лікування і для підтримки якості життя.

Якщо говорити про серцево-судинні захворювання, то ми заклали в проект бюджету на наступний рік 150 млн для створення центрів кардіосудинної хірургії. Це рішення після його реалізації спільно з місцевою владою дасть можливість як мінімум на третину в областях і містах зменшити смертність й інвалідність від інфарктів міокарда.

Це тільки перші кроки, які ми маємо зробити у глобальній реформі системи охорони здоров'я. І я хотів би ще раз підкреслити, що дуже важливо, щоб кожен, хто сьогодні є на фармринку, зрозумів, що чесна ціна буде вітатися Урядом, але будь-які спроби протидіяти Уряду щодо встановлення справедливих цін на ліки по відношенню до українських громадян буде жорстко відстоюватися самим Урядом. Тому я розраховую на те, що всі зрозуміють, що ми не намагаємося зробити щось гірше, а навпаки – вирішити проблему, яка не вирішувалася багато років. Тому я переконаний, що з 1 січня ми будемо бачити процес зменшення цін на ліки по тих категоріях, про які я щойно сказав.

Наступна позиція, яка теж дуже важлива, – сьогодні ми приймемо пакет рішень щодо управління державними компаніями. Державні компанії, яких нараховується більше, ніж 3,5 тис. в Україні, завжди традиційно є джерелом збитків державного бюджету і шаленої корупції. Я думаю, ніхто не буде цього заперечувати. Коли прибутки ці підприємства не отримували, а їхні директори і всі інші жили на достатньо високому рівні при бідних підприємствах. Я говорю про більшість таких підприємств. Звісно, є унікальні випадки, коли підприємство розвивалося.

Тому нам потрібно зробити декілька речей. Перше – це те, що не є стратегічно важливим, продати на публічних аукціонах, нехай приходять ефективні власники, беруть ці підприємства, модернізують, створюють робочі місця, це найбільш головний крок, який ми маємо зробити. Але це має бути публічно, відкрито і по ринкових цінах для того, щоб бюджет країни наповнювався. З одного боку ми продаємо підприємства, ми отримуємо кошти в бюджет. З іншого боку, коли підприємство починає ефективно працювати, ми теж отримуємо кошти в бюджет, тому що вони сплачують податки, а люди отримують роботу і заробітну плату.

Наступна позиція – ті підприємства, які є стратегічно важливими для України, мають працювати. Але за якими стандартами? За стандартами сучасних світових підприємств, де мають бути якісні управлінці, які мають гарний досвід, гарну репутацію, які є абсолютно відкриті і публічні, які не сприймають корупцію з одного боку. З іншого боку мають бути незалежні наглядові ради, які наглядають за цими управлінцями, не чиновники, а незалежні фахівці в тій чи іншій галузі, які будуть наглядати за тим, щоб менеджмент працював ефективно, а підприємства приносили прибутки.

Що ми отримаємо? Ми отримаємо прибутки до державного бюджету, ми отримаємо розвиток підприємств і ліквідуємо будь-які прояви корупції.

Тому сьогодні ми приймемо ряд важливих рішень щодо корпоратизації підприємств, щодо розширення публічної роботи номінаційного комітету на визначення менеджменту та інших рішень, пакет яких ініційований Мінекономрозвитку, які були напрацьовані спільно з групою стратегічних радників. Ці рішення дадуть прозорість і ефективність.

Це питання, яке є теж надзвичайно важливим, і я розраховую на те, що ми отримаємо гарні результати діяльності державних підприємств. Переконаний в тому, що ті рішення, які ми сьогодні приймаємо, – це рішення сучасні і правильні. І в цих питаннях теж є опір, і я думаю, що всі присутні це розуміють, коли тільки наближаєшся до того, щоб навести порядок в тій чи іншій сфері, з'являється купа проблем і перешкод, які намагаються відвернути твою увагу.

Але ми не той Уряд, який кричить про те, що нам постійно в чомусь заважають і ми нічого не можемо зробити. Так, нам заважають, нам непросто. По-перше, зараз всім непросто, по-друге, заважають, не заважають – ми все рівно будемо доходити до мети. Можливо, навести приклад тих же ліків, які ми сьогодні будемо розглядати. Скільки б не було перешкод, ми все рівно вийдемо на правильні якісні рішення, які будуть змінювати Україну.

Наступне питання (це третій блок) – питання державного управління. Ми зараз знаходимося з вами в активній фазі реформи державної служби в країні. Хотів би наголосити, що в цьому питанні дуже важливо проведення вперше в країні публічних відкритих конкурсів державної комісії на посади державних секретарів. Це абсолютно публічні вакансії для українських громадян, тому я сьогодні закликаю реформатів, людей, яким небайдужа доля нашої країни, – подавайте свої заявки, беріть участь у цих конкурсах, приходьте на державну службу і віддавайте свій обов'язок для того, щоб країна змінювалась.

Це дуже важливий крок, коли ми маємо сотні вакансій, на які можуть претендувати не по блату, так як це було традиційно, а претендувати люди, які зі своїми знаннями, здібностями, прагненнями можуть приходити і змінювати ситуацію в країні.

Я глибоко переконаний в тому, що крок, який ми сьогодні робимо і в короткостроковій, і середньостроковій перспективі, буде доводити те, що країна розпочинає нову історію свого розвитку. Це відновлення економічного зростання. Наше головне завдання сьогодні – стимулювати створення робочих місць і багато інших речей, які потрібно змінювати.

Нам потрібно вдало провести реформу охорони здоров'я. Нам потрібно підвищити якість української освіти, підвищити якість державного управління. В нас є багато завдань, але я точно знаю, що ми доб’ємося успіху, тому що Україна приречена на успіх. Вдале врядування, розуміння суспільства, коли ми будемо спиратися на експертну думку – це все дасть нам можливість приймати якісні рішення та отримувати успіхи.

Шановні колеги, в порядку денному запропоновано перше питання – це ліки, друге питання – це реформа корпоративного управління об’єктами державної власності, про те, що я сказав, і далі питання за переліком.

Якщо немає заперечень, ми можемо перейти до розгляду питань порядку денного. Немає заперечень? Дякую, шановні колеги.

 

 

версія для друку