українська російська англійська
"Сильна позиція України в суді в Амстердамі та його рішення є підтвердженням верховенства правових міжнародних норм", - Євген Нищук
14.12.2016 | 19:34
МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

14 грудня 2016 року Окружним судом м. Амстердам було прийнято рішення по справі за позовом держави Україна до Музею Алларда Пірсона – археологічного музею Амстердамського університету (Королівство Нідерланди)  - повернути музейні цінності на територію України та визнати відсутність повноважень вирішувати питання щодо власника вказаних музейних цінностей.

Предметом позову є повернення на територію України музейних предметів, переданих для експонування на Виставку «Крим. Золотий острів у Чорному морі». Відповідно до статті 18 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» знахідки є державною власністю, підлягають передачі на зберігання до фондів музеїв, у яких зберігаються музейні колекції і предмети, що є державною власністю, і належать до державної частини Музейного фонду України.

«Рішення суду щодо повернення  в Україну  виставки "Крим. Золотий острів у Чорному морі" ще раз підтверджує, що наша позиція справедлива, чесна  і прозора, а головне -Україна  дотримується всіх норм  міжнародного права. Рішення суду базується на  положеннях Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності (1970), що підтверджує верховенство правових міжнародних норм», - прокоментував рішення  Окружного суду  м. Амстердама  Міністр культури України Євген Нищук.

«Можливо нас чекає ще боротьба за повернення в Україну цих культурних цінностей. Але ми готові відстоювати  інтереси своєї  держави та народу, їх право на культурні надбання, які мають повернутися до Музейного фонду держави. І я переконаний, що з часом вони повернуться  і до своїх рідних кримських музеїв, але вже українського Криму», - зазначив він.

Міністерством культури України у 2013 році було погоджено передачу музейних предметів з фондових колекцій  кримських музейних установ, а саме: Центральний музей Тавріди  (132 музейні предмета, 451 одиниць зберігання), Керченський історико-культурний заповідник (190 музейних предметів, 190 одиниць зберігання), Національний заповідник «Херсонес Таврійський»(28 музейних предметів, 28 одиниць зберігання) та Бахчисарайський історико-культурний заповідник (215 музейних предметів, 1442 одиниці зберігання) з метою експонування на виставці «Крим. Золотий острів у Чорному морі» у Рейнському Крайовому музеї міста Бонн (м. Бонн, Німеччина) терміном з 3 липня 2013 року до 19 січня 2014 року та Музеї Алларда Пірсона – археологічному музеї Амстердамського університету (м. Амстердам, Нідерланди) терміном з 6 лютого 2014 року до 28 травня 2014 року. Термін тимчасової передачі музейних предметів було встановлено з 13 червня 2013 р. по 12 червня 2014 р. Термін дії дозволу на вивезення кримських музейних експонатів закінчився, згадані музейні предмети вважаються такими, що незаконно вивезені з території України.

У зв’язку із окупацією АР Крим та претензіями з боку кримських музеїв керівництво Музею Алларда Пірсона відмовилось повертати Україні експонати виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі», які були вивезені з України до моменту винесення компетентним судом відповідного рішення.

Враховуючи ситуацію, яка виникла в Автономній Республіці Крим та той факт, що відповідно до статті 15 Закону України «Про музеї та музейну справу» Музейний фонд України є національним багатством, невід’ємною складовою культурної спадщини України, що охороняється законом, Міністерством культури України було внесено зміни до Положення про Музейний фонд України. Відповідно до пункту 41-1 згаданого Положення, у разі настання обставин непереборної сили або наявності загрози знищення, втрати, пошкодження чи руйнування музейних предметів державної частини Музейного фонду України рішення про їх передачу на постійне або тимчасове зберігання, зміну строку тимчасової передачі або повернення таких предметів, переданих на тимчасове зберігання за межами України з метою їх експонування на виставках, проведення реставрації або наукової експертизи, приймається Мінкультури.

Згідно з наказом Міністерства культури України (13.05.2014 № 292) основним зберігачем усіх музейних предметів державної частини Музейного фонду України у кількості 565 музейних предметів, 2111 одиниць зберігання, які наразі знаходяться на експонуванні в Музеї Алларда Пірсона на згаданій виставці, було визначено Національний музей історії України про що було інформовано кримські музеї.

Національним музеєм історії України було надіслано Музею Алларда Пірсона проект контракту на продовження терміну експонування музейних предметів на виставці до 31 серпня 2014 року (термін тимчасової передачі музейних предметів державної частини Музейного фонду України – до 20 вересня 2014 року). Однак, згаданий проект контракту не був підписаний Музеєм Алларда Пірсона.

Кримські музеї 19 листопада 2014 подали позов до Окружного суд м. Амстердам проти Музею Алларда Пірсона про повернення експонатів виставки на територію окупованої АР Крим.

Держава Україна 21 січня 2015 подала заяву до Окружного суду м. Амстердам про допуск держави в судовий процес як позивача у справі.

Протягом 2015-2016 років сторони здійснили кілька раундів обміну письмовими поясненнями, а судова колегія Окружного суду міста Амстердам у складі трьох суддів розглянула справу у судовому засіданні 5 жовтня 2016 року.

Учасниками судових слухань стали три сторони -  українська делегація (відповідальне представництво належить Міністерству юстиції України), представники  кримських музеїв та Музей Алларда Пірсона.

До складу української делегації увійшли Перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко, Перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова, Генеральний директор Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова, вчений секретар Національного музею історії України Олена Оногда, член Президії Українського комітету Міжнародної Ради музеїв (ІСОМ) Катерина Чуєва.

Під час  судового  засідання сторони висловити свою позицію щодо повернення експонатів виставки, прокоментували озвучені сторонами твердження  та озвучили офіційні заяви.

Окружний суд міста Амстердам призначив судове засідання для оголошення результатів розгляду справи у присутності сторін та їх представників на 14 грудня 2016 року.

Суд прийняв рішення повернути музейні цінності на територію України та визнав відсутність повноважень вирішувати питання щодо власника вказаних музейних цінностей, застосувавши положення Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону і попередження незаконного ввезення, вивезення та передачі права власності на культурні цінності. Також суд вирішив, що дії щодо подання заяви державою Україна про допуск на судовий процес як позивача у справі, є відмовою від імунітету, у зв’язку з чим держава Україна має сплатити витрати на зберігання та транспортування музейних цінностей. Суму витрат судом визначено не було.

Суд окремо зазначив, що питання про право власності на музейні експонати має вирішуватися судами України за матеріальним правом України.

Перший заступник Міністра культури України Світлана Фоменко, яка входить до складу української делегації, що представляла інтереси України на судовому процесі, підкреслила що прийняте судом рішення є справедливим і законним.

«Міністерство культури  зробило все можливе, щоб судом було прийняте рішення на користь української сторони. Ще в 2014 році була розпочата наполеглива робота нашої команди, яка не побоялась  взяти на себе відповідальність за вирішення долі  культурних цінностей  української держави  і  довести судову справу до позитивного рішення», - сказала Світлана Фоменко.

 

версія для друку