українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року
18.01.2017 | 15:37
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Розпочинаємо засідання Уряду! Так склалося історично, що нашому Уряду потрібно вирішувати ті проблеми, які не вирішувалися десятиріччями в багатьох дуже важких сферах.

Однієї з таких сфер я хотів би сьогодні торкнутися. Це питання охорони здоров`я нашої країни. Думаю, ні для кого не секрет, що система охорони здоров`я традиційно і завжди була дуже корумпованою. Чим займалося Міністерство охорони здоров’я? Якщо хтось вважає, що традиційно Міністерство охорони здоров’я раніше займалося формуванням політики щодо самої системи охорони здоров`я, то він помиляється, тому що сьогодні є яскраве свідчення того, що системно від початку нашої незалежності системою охорони здоров`я ніхто не займався.

Інакше, якби займалися, ми мали б гарну, якісну систему охорони здоров`я, якісну систему профілактики і на 5-7 років життя довшим, ніж це сьогодні. Українці живуть менше, хворіють більше, ніж наші сусіди по Євросоюзу.

Правильна некорумпована політика в сфері охорони здоров`я дасть можливість вивести систему охорони здоров`я із стану коми, в якій вона знаходиться не один рік.

Тому я вважаю, що наше найголовніше завдання – подолати будь-які корупційні схеми у цій системі. І нова команда Міністерства охорони здоров’я на чолі з виконуючою обов`язки Міністра У.Супрун якраз і є командою, яка є абсолютно некорумпована. Це всім нам дає з вами шанс вивести систему з того стану, де вона традиційно знаходилася.

Якщо хтось і боровся за Міністерство охорони здоров’я, то боролися не за охорону здоров`я, а за те, щоб сісти на потоки в системі охорони здоров`я – на закупівлю ліків через посередницькі приватні компанії в Україні, через закупівлю обладнання в посередницькій приватній компанії, через багато інших механізмів, у тому числі і механізмів розподілу, що кому дати, а кому ні.

Вважаю, що минулим Урядом в 2015 році запровадження системи міжнародних закупівель було абсолютно виправданим і некорупційним кроком. Завдання в нас сьогодні полягає в тому, щоб придбати якомога якісніші і дешевші ліки, збільшити їх кількість і передати на місця в лікарні, щоб допомогти кожному українцю, який хворіє. І якщо б залишати стару корумповану систему, то 20, 30, 40% коштів розповзалося б по кишенях корупціонерів і ділків, які мали відношення до такого фармацевтичного розподілу.

Сьогодні є багато дискусій навколо роботи Міністерства охорони здоров'я. І в цих дискусіях, я глибоко переконаний, треба знаходити порозуміння. Але порозуміння, яке дасть можливість лікарям відчути відношення до себе, і пацієнтам, які звертаються в лікарню, що лікарні стали більш забезпеченими, що система змінюється таким чином, що вона є доброзичливою до пацієнта, а не намагатися через дискусії повернути Міністерство охорони здоров'я в минуле, в якому панувала тільки корупція і жага до наживи.

Хочу підкреслити, що як Прем’єр-міністр країни, як людина я не можу з цим погодитися, і як Прем’єр-міністр теж. Я нікому не дозволю повертати старі схеми в систему охорони здоров'я.

Натомість розумію, що багато хто, можливо, й критикує наші дії, можливо, мають і добрі наміри. Тому я би просив і Міністерство охорони здоров'я скомунікувати з цими людьми, вислухати їх, зрозуміти, в чому є проблеми. Якщо ці проблеми є, вирішити або на рівні Міністерства, або на рівні Уряду. І ми готові тут і далі підтримувати.

Хочу сконцентрувати увагу на тому і залучити всіх, хто має відношення до охорони здоров'я в нашій країні, сконцентруватися не на чварах, а сконцентруватися на справах. І яке я ставлю завдання сьогодні перед собою, перед колегами по Уряду, перед виконуючою обов'язки Міністра охорони здоров'я і командою МОЗ? У нас є конкретних декілька завдань, які ми маємо вирішити. І ряд рішень ми з вами з цього приводу приймали. Я хочу домогтися, щоб в Україні були чесні ціни на ліки, і це завдання, яке стоїть перед МОЗ.

Друга позиція – я хочу домогтися, щоб з 1 квітня 2017 року хронічно хворі, які потребують постійної підтримки медикаментами, отримували ці медикаменти безкоштовно. І ми такі кошти заклали, і цей механізм буде запущений з 1 квітня 2017 року.

Я вчора був у Чернігові і на вулиці зустрічався з жінками похилого пенсійного віку. Жіночка мені каже: "Ви знаєте, я хворію на гіпертонію, я купую ліки кожного тижня, щоб якось розкласти видатки своєї родини". Боляче це чути, тому що це є найбільш необхідне для людини. Вона хворіє, вона не винна в тому, що у неї підвищений тиск, а це може призвести до розвитку інфаркту, інсульту, і життєво необхідно ці ліки отримувати.

Тому я б хотів, щоб саме такі люди ці ліки отримали безкоштовно, і це наше завдання, по якому ми прийняли всі рішення. І з 1 квітня це треба запустити в дію.

Нам треба створити кардіоцентри в країні. Ми на це заклали 150 млн. Я хочу, щоб ті, хто мають проблеми з судинами серця, могли в кожному куточку нашої країни отримати кваліфіковану допомогу, і це наше завдання. Ми маємо добудувати "ОХМАТДИТ" і влітку маємо запустити перший корпус. Це завдання, яке ми теж виконаємо. Але над цим потрібно важко працювати.

Ми маємо забезпечити виплату підвищеної зарплати лікарям, і ми це з вами, шановні колеги, передбачили в наших пропозиціях щодо збільшення зарплати на 30% медичним працівникам. Ось навколо чого я б хотів, щоб ми концентрувалися.

Більше того, ми маємо провести в цьому році ще більш успішні закупівлі через міжнародні організації. Що таке міжнародні організації? Наприклад, Організація Об'єднаних Націй – авторитетна організація, яка має всі механізми для того, щоб закуповувати ліки без посередництва у виробника, по чесних цінах. Ось що нам потрібно сьогодні.

Тому я хотів би всім сьогодні, хто вболіває за охорону здоров'я, стати на сторону справи, результату і захисту системи від тотальної корупції. Вважаю, ці всі завдання мають нас об`єднувати, а люди мають відчути, що система змінюється, це не так просто. Тому що, наголошую, десятиріччями сотні мільярдів були витрачені на охорону здоров`я, тільки, на превеликий жаль, охорони здоров`я належного рівня ми сьогодні не маємо. Все відбувається на ентузіазмі лікарів. І нам потрібно зробити все для того, щоб і лікар був задоволений від своєї роботи, і людина, яка звертається до лікаря, була задоволена рівнем надання медичної допомоги. А той, хто потребує соціальної підтримки, має отримати її саме від держави у вигляді ліків, безкоштовної системи охорони здоров`я там, де держава може це зробити ефективно.

Ще одна річ, про яку потрібно сьогодні сказати – нам потрібно запроваджувати державне медичне страхування для українських громадян, щоб кожна людина знала, що вона застрахована державою, що їй не потрібно переживати про те, що вона завтра захворіє і не буде за що лікуватися, а цільові кошти на це лікування для кожного громадянина України будуть профінансовані вчасно і в повному обсязі.

Тому просив би всіх з розумінням віднестися до того, що я не вмію ходити назад – вмію тільки вперед і переконаний в тому, що команда Уряду і Міністерства охорони здоров’я теж має йти тільки вперед, розуміючи ті важливі висловлювання, які можуть бути з медичного середовища. Це абсолютно нормально. Я за діалог, за конструктив, за публічність врешті-решт. Тому рухаємося далі, робимо зміни, які мають відчувати люди.

 

 

 

версія для друку