українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 1 грудня 2017 року
01.12.2017 | 20:18
ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ

ГРОЙСМАН В.Б. – Те, що ми сьогодні розглянемо – це остаточне затвердження проекту бюджету на 2018 рік. Фактично ми фіналізуємо роботу, яку ми з вами розпочали ще минулої весни, підготовки одразу бюджету на 2018 рік.

Фактично у вересні в терміни, які передбачені законом, ми внесли його до Парламенту, і сьогодні я хочу подякувати Парламенту, фракціям, народним депутатам, голові Парламенту, комітетам Парламенту, колегам-міністрам за те, що ми провели достатньо якісні дискусії, в тому числі з експертним середовищем, провели попередній розгляд, перше читання, отримали рекомендації Парламенту. Вчора остаточно завершили консультації в рамках коаліції і сьогодні приймаємо остаточне рішення щодо направлення остаточного фінального документа до Парламенту.

Цей документ базується на абсолютно реалістичних показниках зростання національної економіки. Чи не вперше ми заздалегідь підготували проект бюджету, внесли його в Парламент. Я глибоко переконаний в тому, що треба перестати давати якісь "подарунки" у вигляді бюджету, який приймається в останній день поточного року, як його називали "під ялинку". Це вже має відійти в історію. Ми маємо формувати якісну державну політику, абсолютно прогнозовану, заздалегідь приймати рішення, які дозволять планово розвивати національну економіку.

Бюджет 2018 року – це бюджет економічного зростання. Його дохідна частина якраз базується на економічному рості. Не на підвищенні податків, не на додатковому тиску на бізнес, а саме за рахунок роботи національної економіки. Ми закладаємо в наступному році зростання національної економіки на 3%. У цьому році, за різними оцінками, ми будемо мати зростання економіки біля 2%.

Але хочу підкреслити, що зростання на 3% в наступному році дає нам, як мінімум, можливості виробити на 400 млрд грн продукції і послуг більше, ніж у 2017 році. Тільки фонд зарплати  в цих 400 млрд буде дорівнювати додаткових 170 млрд, які отримають українці в наступному році.

Також я хотів би підкреслити й те, що ми можемо в наступному році через ефективні дії пришвидшити економічне зростання. Нам потрібно прийняття ще додаткових важливих рішень, які нам дадуть можливість, розв'яжуть руки Уряду для того, щоб зробити певні кроки щодо стрімкого економічного зростання. Але, я думаю, що ми про це ще будемо говорити окремо.

Сьогодні на зустрічі з бізнесом під головуванням Президента я сказав про те, що в нас була осінь реформ, де нам удалося прийняти реформу освіти, охорони здоров'я, пенсійну реформу, завершити формування судової системи спільно з Парламентом, Президентом.

Але дуже важливо, щоб ми якісно підготувалися до весни реформ. І це має бути під знаком економічного зростання, збільшення потужності нашої промисловості. І ця дискусія йде в тому числі й всередині Парламенту.

Я радий, що ця дискусія йде й в рамках коаліції: "Блоку Петра Порошенка" і "Народного фронту". Ми працюємо з окремими фракціями щодо зростання національної економіки, фракцією Олега Ляшка, іншими народними депутатами. Я думаю, що ми знайдемо те розуміння, яке дозволить Україні стати економічно сильною.

Шановні колеги, що стосується інфляції. Інфляція, очікувана цього року, буде 11,2%. Ми маємо повний оптимізм щодо зниження планової інфляції в наступному році до 9%. Це означає, що купівельна спроможність людей буде вища, а ціни будуть більш стабільними.

Ми прогнозуємо збільшення від роботи національної економіки. Ми прогнозуємо збільшення доходів державного бюджету. Тобто до 1 трлн 155 млрд – зведений бюджет, порівняно з бюджетом цього року – 974 мільярди.

Також треба відзначити, що ми маємо плани щодо зростання національного експорту, експорту української продукції. Як ви знаєте, тільки за рік впровадження Угоди про асоціацію з Європейським Союзом у частині вільної торгівлі ми маємо вже десятивідсоткове зростання до країн Європи українського експорту. Ми в топ-10 найбільших експортерів аграрної продукції. По багатьох позиціях ми входимо в першу п’ятірку. Але це означає, що нам треба більше інвестувати в розвиток, у тому числі й наших можливостей щодо підтримки експорту. Експорт зросте з 50 млрд дол. до 55,7 млрд дол. Це означає, що в людей буде більше роботи. Ми будемо виробляти більше продукції на експорт.

Які ж пріоритети ми залишаємо в бюджеті на 2018 рік? Звісно, один із найголовніших пріоритетів – це обороноздатність нашої країни. Загальний бюджет залишається 5% ВВП і дорівнює 165 млрд грн, з яких у тому числі ми передбачаємо кошти й на утримання війська, й на модернізацію озброєння, в тому числі і 16,5 млрд, які вперше будуть направлені на модернізацію, оновлення і нове озброєння для українського війська.

Наша ідеологія полягає в тому, що український воїн має бути забезпеченим і має бути дуже гарно оснащеним. Все інше мають зробити командири, все інше мають зробити воїни для того, щоб  правильно і якісно обороняти нашу країну.

Окрім того, не треба забувати і про соціальний захист наших військовослужбовців. І в наступного року в рамках цього бюджету 1 тис. 300 сімей військовослужбовців отримають нове житло.

Незмінним пріоритетом для нас залишається будівництво українських доріг. В 2016 році в цьому залі я говорив про те, що ми розпочинаємо масштабну програму будівництва доріг.

Звісно, багато разів це обіцяли, але я звик давати ті обіцянки, які я виконую. І ми зорієнтувалися на тому, щоб знайти підходи збільшення фінансування, з одного боку, а з іншого боку, більш якісної роботи по відновленню і будівництву українських доріг.

З 1 січня 2018 року запрацює новий інструмент, дорожній фонд. Ми передбачаємо окремі видатки цього фонду в розмірі 5%. Але ми зараз знайшли механізм додаткового фінансування безпеки за рахунок  акцизу на імпортні нафтопродукти.

 Про що йде мова? Ми маємо в наступному році при будівництві українських доріг безпеці доріг віддати найважливіший пріоритет. Вистачить, коли люди гинуть на дорогах, тому що немає нормальної розмітки, немає освітлення, немає нормальних безпечних переходів, немає розділення щодо зустрічного руху.

Це все недоліки, які має автодорожнє господарство ще з радянських часів.

Тому ми направимо серйозні ресурси у 2018 році для підвищення безпеки українських громадян під час дорожнього руху. Це для нас є принципово важливим питанням. Я би не хотів тут вдаватися до кілометрів, тому що це все дуже залежить і від погодних умов, і сезону, який буде сприяти проведенню ремонтних робіт.

Але точно в декілька разів зробимо більше, ніж зробили в цьому році.

Окремо хотів би привернути вашу увагу до магістралей, які зв'язують всю країну. Наголошую на тому, що ремонт, реконструкція українських доріг буде відбуватися по всій території України. Тобто ми вийшли на абсолютно системну роботу відновлення українських доріг.

Але окремі проекти я би хотів сьогодні визначити. Буде реконструйована дорога з Києва на Чернівці, Харків – Суми, це схід країни, ви бачите по позначках, Go Highway, про які ми говорили, це Балтика і аж на південь нашої країни. Йдеться про фактично 7 областей, які будуть охоплені реалізацією цього проекту. Отже, це Львів, Тернопіль, Хмельницький, Вінниччина, Черкащина, Одещина, Миколаїв і Херсон. Тобто це те, що з`єднає захід нашої країни (західний кордон) з українськими портами. Ми на ці цілі передбачаємо 4 млрд, і вже, як тільки настануть нормальні погодні умови, техніка вийде на це масштабне автодорожнє будівництво.

Окремо Київ – Харків – Довжанський, Дніпро – Решетилівка – це тільки окремі проекти великих автострад, по яких в наступному році буде проведено  відповідне будівництво. Окрему увагу ми приділили підготовці до другого читання законопроекту "Про державний бюджет", збільшення фінансування, і я про це говорив, що ми це прогнозуємо зробити, плануємо зробити, енергоефективності. Ми вперше з наступного року впроваджуємо Державний фонд енергоефективності. Це системний інструмент, який дозволить врешті-решт дуже заощадливо і якісно використовувати енергетичний ресурс.

Якщо раніше ми закладали 800 млн на цей фонд, який буде надавати відповідне фінансування, підтримки фінансування українським громадянам, то ми збільшили зараз фінансування на 2 млрд. Тобто 2 млрд грн будуть доступні для українців щодо проведення необхідних робіт з енергоефективності. Крім цього, ми розраховуємо не менше 800 млн отримати підтримки наших міжнародних партнерів, і також буде продовжена програма "теплих кредитів".

Окрему увагу хотів би звернути на підтримку аграрного сектору. Він є одним із локомотивів національної економіки. Коли я говорив про наш експортний потенціал, ми маємо сьогодні лідируючі позиції в агропромисловому комплексі і на світових ринках. Але я наголошую на тому, що ми маємо відійти від сировинного типу економіки і перейти на створення національного продукту з доданою вартістю, який теж буде конкурентним.

Що нам потрібно зробити в наступному році? Ми маємо дати можливості цьому локомотиву серйозного стимулу розвитку. Перше – ми в цьому році запровадили програму здешевлення на 20% вартості аграрної техніки, яка вироблена українськими руками з української сировини. 550 млн ми  направили на ці цілі в цьому році. В наступному році ми збільшуємо цю цифру до 1 млрд. Це означає, що всі, хто будуть купувати українську аграрну техніку, отримають компенсацію вартості від держави 20%. Тобто, якщо помножити цю цифру на 5, це не менше 5 млрд буде вироблено техніки українськими руками.

Розвиток фермерських господарств. Завжди традиційно українське фермерство було поза увагою влади. Ви знаєте, що ми прийняли програму підтримки українського фермерства, ми направили в наступному році 1 млрд на точкову, реальну підтримку саме невеликих фермерських господарств. Вперше відбудеться така підтримка і цю підтримку будуть розподіляти, в тому числі, за участі фермерських асоціацій для того, щоб цей механізм був прозорим.

Мета одна: на селі має з'явитися робота, має з'явитися фермерський клас, який буде забезпечений всім необхідним для того, щоб насичувати, в тому числі внутрішній ринок, якісною сільгосппродукцією.

І окремо 4 млрд  на розвиток тваринництва. Про що йдеться? Через банківські установи ми будемо максимально компенсувати ставки по кредитах для будівництва нових ферм, молочнотоварних комплексів. Все те, що стосується тваринництва, буде підтримано державою, і я очікую від цієї програми, що по всій території країни таке будівництво буде вестися, а ми зробимо все для того, щоб кредити коштували символічні відсотки. 3% можливо, тому що потрібно дати можливість доступу аграріям до дешевих і довгих ресурсів, і така програма розпочне свою дію в наступному році.

Децентралізація. Ми зберігаємо і підсилюємо компонент децентралізації, в тому числі підвищуємо відповідальність місцевих органів влади.

Хотів би підкреслити, що в цьому році з 3,5 млрд до 6 млрд зросте ДФРР. Що це означає? Це означає, що ми надамо підтримку будівництву в країні тисячам нових об'єктів: доріг, шкіл, стадіонів, ФАП, поліклінік, котелень. Тобто ми будемо допомагати територіям модернізувати інфраструктуру і на ці цілі ми витратимо не 3,5, а вже 6 млрд.

Окрема підтримка територіальним громадам. У цьому році вона була 1,5 млрд, буде 1 млрд 900 млн, майже 2 млрд. Ми також направимо на підтримку в тому числі й соціально-економічного розвитку територій ще 5 млрд грн у 2018 році.

Незмінним пріоритетом залишається якісна освіта. Хочу підкреслити, що ми в цьому році, в поточному році, ми збільшили заробітну плату українського вчителя на 50%. З 1 січня 2018 року ми збільшуємо ще на 25% заробітну плату українського вчителя. Ми будемо віддавати належне українським учителям, щоб створити максимально якісні умови для самореалізації наших дітей. Я наголошую, повага вчителя є одним із основних наших пріоритетів.

Окремо хотів би підкреслити, що ми розпочинаємо в наступному році масштабну програму модернізації навчання початкової школи (1-4 класи). І на це, на модернізацію, ми витратимо, направимо додатково 1 млрд гривень.

Шановні колеги, не залишається поза увагою й наука. Ми залишаємося в тих же базових параметрах, які були передбачені до першого читання – 8,2 млрд. Але окремо хочу наголосити, що ми створюємо в рамках роботи Уряду фонд підтримки інновацій. Ми закладаємо в нього поки що 50 млн. Але ми дуже хочемо, щоб ті інновації, ті нові рішення, які напрацьовуються в Україні, є стартапами, отримували в тому числі й державну підтримку.

Тобто ми хочемо, щоб забезпечити підтримкою весь ланцюг: від ідеї до її промислового впровадження. Нам багато ще потрібно для цього зробити, тому що дуже багато ми часу втратили в цьому питанні. Але ми розпочинаємо напрацьовувати саме систему, яка буде достатньо ефективною.

Шановні колеги, ми 115 млрд направляємо на підтримку медицини, в тому числі й на проведення необхідної реформи. Наголошую, ті рішення, які ми прийняли щодо реформи, вони якраз покликані на те, щоб забезпечити українських громадян якісною медичною допомогою. І це ми не зробимо за один день або за один рік. Але те, що ми розпочинаємо з 1 січня, цей непростий шлях зміни однієї з найконсервативніших систем, яка знаходиться в одному з найгірших станів за весь період незалежності, ми розуміємо, що це буде потребувати від нас максимальної відданості. І кошти в бюджеті теж передбачаються на впровадження самої реформи. Ми хочемо на первинному рівні, щоб наші сімейні лікарі отримали більшу заробітну плату, а люди, які до них звертаються, отримали нову якість медичної допомоги.

Окремо ми впроваджуємо, як я й обіцяв минулого року, ми збільшуємо фінансування на програму "Доступні ліки". Зверніть увагу, більше 15 млн пільгових рецептів ми зможемо отримати в наступному році. Це означає, що 15 млн рецептів будуть видані тим громадянам, які потребують сьогодні постійного лікування внаслідок хронічних хвороб. Але ми будемо розширювати перелік, тобто ми маємо боротися за якість і довготривалість життя українців. Окрім того буде, в тому числі, продовжена розбудова кардіоцентрів по всій країні.

Оскільки у людей ще є невеликі доходи, ми розуміємо, що всіх тих, хто має мінімальні доходи і більші потреби, ми маємо підтримати з точки зору програм соціального захисту. Мова йде про те, що ми передбачаємо 64,3 млрд для родин, які мають право і потребу в субсидіях, а також майже 60 млрд для підтримки малозабезпечених сімей. Хоча я наголошую на тому, що наше завдання – це збільшення зростання національної економіки, що дасть можливість саме незахищеним надати ще більшу підтримку.

Ми в минулому році розпочали достатньо цікавий проект підтримки національного кінематографу. Якщо раніше українське кіно було просто занедбане, то в минулому році ми розпочали шлях на те, щоб відновити славу українського кінематографу.

В рамках фінансування всієї культури, а це трошки більше 5 млрд грн в наступному році, ми передбачаємо 1 млрд на підтримку вітчизняного кінематографу.

Я думаю, що вже всі українці вже бачать, що почало з'являтися якісне українське кіно. Ми не маємо зупинятися на цьому. Ми маємо дати можливість розвинути цілу кіноіндустрію. Це буде не тільки позитивно впливати на розвиток культури, мистецтва в нашій країні. Це також позитивно буде впливати і на розвиток національної економіки, на зайнятість населення, тому що навколо кіноіндустрії є дуже багато суміжних сфер, які будуть працювати на якісний український продукт.

Окрім того, я глибоко переконаний в тому, що, коли ми будуємо майбутнє, ми маємо пам'ятати про нашу історію, зокрема, будуть передбачені кошти, більше 200 млн грн на будівництво Меморіалу Небесної Сотні. Окрім того, ми будемо завершувати Меморіал пам'яті жертв Голодоморів.

Ми втратили порядка 7 млн українських громадян. Третина з них були діти. Ми маємо все зробити для того, щоб це пам'ятали всі на віки. І те, що з 2010 року не ведеться жодна актуалізація в країні імен загиблих, ми до кінця не завершили будівництво меморіального комплексу, який може абсолютно чітко описувати, з якими стражданнями і муками українці стикнулися на початку минулого століття, скільки ми понесли втрат, ми не будемо мати права дивитися в очі прийдешнім поколінням і ніколи не виправдаємося перед нашими предками.

Тому наше завдання – завершити будівництво меморіальних комплексів, які є частиною нашої трагедії і нашої історії, і на ці цілі ми теж виділяємо відповідні ресурси. Я глибоко переконаний в тому, що ми і сюди залучимо кошти позабюджетних організацій. Ми все зробимо для того, щоб витрачання кожної гривні було абсолютно публічним, прозорим, щоб не виникало ніяких питань щодо ефективності використання цих ресурсів.

І саме головне – я хотів би підкреслити ще раз, що ми провели достатньо якісну дискусію всередині Парламенту з лідерами фракцій, коаліцією і позакоаліційними, з народними депутатами, з комітетами. Але важливо і те, щоб вчасно приймати необхідні рішення. Ми маємо врешті-решт закласти абсолютно нову традицію – не шарахатися зі сторони в сторону, не кидати країну в якийсь екстремал, а абсолютно прагматично, системно проваджувати рішення, які дають прогнозованість і передбачуваність для розвитку країни.

Це бюджет нашої колективної праці. Цей бюджет чітких пріоритетів людських потреб. Можливо він міг би ще кращим, але він обов`язково буде кращим, тому що я переконаний, що ми маємо в наступному році продемонструвати здатність прийняття важливих економічних законів. Це дасть нам можливість збільшити доходи бюджету, збільшити інвестиції в якість життя українських громадян. Я вірю в те, що 2018 рік буде роком серйозного економічного зростання, але для цього нам потрібно буде серйозно працювати.

Наголошую на тому, що вчасно прийнятий бюджет – це запорука в тому числі стабільності і розвитку. Ми плануємо і в рамках коаліції, і консультацій з народними депутатами, керівництвом Парламенту ми пропонуємо, щоб проект бюджету на 2018 рік був розглянутий 7 грудня. Це абсолютно прийнятна дата, коли все підготовлено для розгляду та ухвалення і законів, і самого бюджету.

За наступні три тижні після 7-го числа до завершення календарного року міністерства напрацюють всю нормативно-правову базу, щоб абсолютно системно увійти в 2018 рік.

І найголовніше, щоб у 2018 році ми якомога раніше почали реалізацію програм розвитку країни. Не так, як це, можливо, хтось собі уявляє, щоб розпочинати виконання робіт по будівництву доріг у вересні. Ні, ми маємо бути вже в січні готові коштами, проектами, всім іншим для того, щоб як тільки будуть нормальні погодні умови, вийти масштабно відбудовувати Україну. Тому ключове значення має вчасність прийняття необхідних рішень.

Я всіх колег закликаю ухвалити, підтримати це рішення і звертаюся з проханням до Парламенту, щоб ми спільно, Парламент, Президент, Уряд, ухвалили проект бюджету на 2018 рік.

У цілому, шановні колеги, ми достатньо детально опрацювали з міністерствами і Парламентом цей документ і вважаємо його абсолютно готовим до ухвалення Верховною Радою України, оскільки і пропозиції народних депутатів, про які ми ще будемо говорити, теж враховані в цьому документі.

В мене є пропозиція ухвалити даний проект Закону про бюджет на 2018 рік і передати його до Парламенту.

 

версія для друку