Захист дисертації - подія наукова, а не бюрократична, вважають молоді вчені
12.07.2013 | 17:29
Прес-служба Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації
 

Рада молодих вчених при Державному агентстві з питань науки, інновацій та інформатизації та Харківська обласна рада молодих вчених і спеціалістів підготували низку пропозицій, що спрямовані на оптимізацію процесу підготовки дисертації та її захисту й водночас повинні сприяти підвищенню якості наукових робіт та посиленню мотивації молоді до занять науковою діяльністю.

Так, молоді вчені вважають недоцільним збільшення кількості обов’язкових публікацій для здобувачів наукового ступеня кандидата наук з трьох до п’яти, оскільки це негативно впливає на їхню якість, особливо, якщо йдеться про природничі або технічні спеціальності, адже в цьому випадку для підготовки статті потрібно проводити складні та тривалі експерименти. Загалом, вимоги до публікацій повинні стати більш змістовними та менш формальними. Наприклад, з метою заохочення українських вчених публікуватися у виданнях, що входять до міжнародних наукометричних баз необхідно при присудженні наукових ступенів та вчених звань зараховувати одну таку публікацію за дві у наукових фахових виданнях України. Також доцільно поступово підвищувати якість самих українських фахових видань, аби впродовж 10 років їх було включено до міжнародних наукометричних баз. Після цього у «Переліку наукових фахових видань України» можна залишити лише такі видання, що з об’єктивних причин не можуть стати міжнародними – наприклад, тому, що пов’язані з державною таємницею.

Молоді вчені також пропонують створити спеціальне програмне забезпечення для підтримки роботи спеціалізованих вчених рад, яке збирало б усю необхідну інформацію про здобувачів, керівників, опонентів, самі захисти, тощо й дозволяло би в автоматичному режимі формувати супроводжуючі документи. Подібне програмне забезпечення могло би бути розроблено за прикладом програми Державного фонду фундаментальних досліджень, за допомогою якої оформляються запити для участі у конкурсах на отримання грантів. Виходячи з того ж принципу відкритості та максимальної відмови від паперових матеріалів, представники рад молодих вчених виступають за те, щоб повідомлення про захист робилося лише в електронній формі й розміщувалося на сайті МОН, а електронна версія автореферату дисертації з’являлася у вільному доступі щонайменше за місяць до захисту.

Крім того, пропозиції містять положення про необхідність впровадження додаткових пільг роботодавцям, які беруть на роботу молодих учених, адже в умовах відсутності перспектив подальшого працевлаштування здобувачі часто не мають мотивації займатися науковою діяльністю.

Ці та ряд інших конструктивних пропозицій щодо оптимізації атестації науково-педагогічних кадрів передані в Міністерство освіти і науки України молодими вченими, – повідомив голова Ради молодих учених при Держінформнауки Юрій Кращенко.

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://crimea-portal.gov.ua/kmu/control/publish/article?art_id=246517023